Žena není muž, platí i v jídle

27.02.2019

Je nám všem jasné, že ženy mají nižší základní potřebu energie. Z toho plyne, že ženy by měly jíst méně než muži. 

Od pradávna jednou z rolí žen je rodit děti a pečovat o ně. V průběhu života procházíme několika "různými obdobími", i co se výživy týče (puberta, těhotenství, kojení, přechod a menopauza, atd.) 

Právě v období puberty musíme " kontrolovat" vývoj tělesné hmotnosti našich slečen. Jedná se o období zvýšeného rizika ukládání tuku. Rozhlídněme se kolem nás, kolik mladých dívek má výraznou nadváhu. Troufám si říci, že se v mnoha případech jedná o obezitu... 

V průběhu těhotenství každá žena přibere, přitom "riskuje", že po porodu se tělesná hmotnost nedostane na výchozí hodnotu, jako před otěhotněním. Toto riziko výrazně stoupá obzvláště, když žena nekojí nebo kojí jen minimální dobu. Ale rozhodně nezkoušejte v průběhu těhotenství hubnout! Jen se nepřejídejte. 

Období menopauzy a přechodu je charakteristické změnami v chování, změnami psychiky , někdy může dojít i k negativním změnám zdravotního stavu ženy. Mohou za to měnící se hladiny hormonů. Většina žen v tomto období mění stravovací návyky velmi nevhodným způsobem ( stoupá spotřeba sladkostí, pečiva, potravin chuťově "atraktivních "... ). 

Tak tedy několik rad, jak se cítit lépe.... 

Snídejte,a to vydatně! 

Nejezte však žádné sladkosti, už vůbec ne sušenky jako například CE-CE dobré ráno, když je výrobce vychvaluje.. 

Jezte málo ,ale často! 

Nejnovější doporučení mluví o 5 jídlech denně. Omezte konzumaci tučných druhů masa ,uzenin, pečiva ( předně jej nekombinujte s mlékem a uzeninami ). Zvyšte výdej energie pravidelnou fyzickou aktivitou! Nedojídejte po druhých , po dětech. ( ..."kdo šetří, nemá za tři, ale váží za tři" ). Snažte se zpestřit svůj jídelníček tím, že jej zpestříte. Začleňte do něj nové potraviny, například nové exotické druhy ovoce, zeleniny. Pijte minimálně 2 litry neslazených nápojů. Co se týče večeře, jezte cca 3 hodiny před spaním. Chodíte-li spát po 23.hodině, klidně se najezte ve 20 hod.,ale "s rozumem". Nakrájejte si zeleninu nebo si připravte jinou zdravou přesnídávku ( svačinu ) už večer. jdete-li do práce brzy ráno. 

Zařaďte občasné očistné kůry! 

V průběhu očistných kůr střídáte dny, kdy pijete jen ovocné nebo pro změnu jen zeleninové šťávy. Zvolíte-li mírnější verzi, jezte jen trochu ovoce nebo zeleninu. Dokonce můžete na sebe být méně přísné a ve dnech očisty můžete sníst jedno bezmasé jídlo, ve kterém bude dostatek vlákniny. To už sice není a nebude skutečná očistná kůra, ale to nevadí. Rozhodně se nepouštějte do praštěných " diet filmových hvězd"! Jděte nakoupit se seznamem zdravých potravin , nemělo by se stát, že nakoupíte nezdravé potraviny, nezdravé jídlo. 

ZÁKLADNÍ PRAVIDLO HUBNUTÍ: 

Čím pomaleji, tím lépe Strava žen musí obsahovat výrazně více zeleniny, ovoce, některé druhy obilovin, sójové produkty, mléčné výrobky, ryby, libové maso. 

Cvik: Unožování a zanožování vkleče 

Tento cvik zpevňuje stehna, nohy, vnitřní část stehen a především hýžďové svalstvo. Přitom je bezpečný pro záda. Klekněte si, opřete se předloktím o zem, mějte rovná záda, hlava je mírně skloněná ( ne v záklonu ), jednu nohu zvednete co nejvýš do strany,špička chodidla zvednuté nohy je přitažená k bérci (" fajfka" ), tato noha je propnutá ( natažená ) v koleni a hmitáme dopředu a dozadu. Nadechujeme se nosem, když předsouváme nohu dozadu a vydechujeme ústy, když přitahujeme nohu dopředu.. V první sérii cvičte svým tempem, druhou sérii pomalu. 

3 série po 8 opakováních každou nohou ( pro odvážné 3 x 12 opakování ).

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)