Vánoce ve zdraví: rady, jak se nepřejídat a neskončit v nemocnici

13.12.2021

Kdyby náš žaludek uměl mluvit ve větách , asi by nás během Vánoc zahrnul sprchou nelichotivých výrazů. Zase ho budeme týrat vším tím tučným a sladkým jídlem, zase nám bude těžko. Přejídání se je takové české specifikum. Můžeme se bránit? 

Kdybychom se chystali na Vánoce jako naši předkové, neměli bychom šanci obalovat se v tomto čase tukem a nepolykali bychom pastilky na podrážděný žaludek. Oni si totiž různé dobroty odpírali několik týdnů dopředu a schraňovali si je právě na svátky. Stranou odkládali oříšky, med, houby - proto ten předvánoční půst, který trval ještě přes Štědrý den. 

Večeřela se polévka a kapr, ale byl to jiný kapr, než jakého známe dnes - rybu tehdy nesoukali do trojobalu, nezajídali ji bramborovým salátem s majonézou. Na Boží hod se vařila čočka, až 26. byl stůl bohatěji obložený, ale nečekejte žádné kalorické orgie. Jedlo se hodně ovoce, krocan, který má dietní maso, malé kousky cukroví a vánočka. 

Takové Vánoce vám i dnes odkývá každý odborník na výživu. Je to přirozené stravování ne jako dnes...lidé si na Vánoce pořizují uzeniny, klobásy, vepřové, vánočku si mažou máslem a cukroví pojídají od rána do večera. My jsme si vánoční jídelníček hodně přizpůsobili - místo ořechů a ovoce pojídáme mastnou kachnu s knedlíky, vinnou klobásu, chlebíčky s majonézou a "pár kousků" cukroví v naší řeči znamená osm a více druhů cukroví. 

Přitom nemluvíme pouze o třech dnech přejídání, v mnoha domácnostech se hoduje celý advent až do Tří králů. Konec roku je navíc obdobím účetních uzávěrek, lidé jsou unaveni a u televize dojídají deficit celého roku. Někteří se na to těší už od podzimu. Dnešní konzumní podoba Vánoc tomu přispívá, obchodníci dělají všechno pro to, abychom ve vánoční atmosféře žili čtvrt roku. Já osobně jsem si první informace o Vánocích všimla už v září. Jenže zatímco tři dny přejídání vám zase tolik neublíží ( pokud vás nechytne žlučník ) , za čtvrt roku se už postava dokáže výrazně proměnit - a to není to k lepšímu. 

Vánoce na vzduchu 

Ještě v něčem jsou svátky jiné než dříve. Naši předkové je trávili v pohybu. Několikrát vyrazili do kostela - v mrazu, sníh si museli odházet lopatou. My většinou sedíme na gauči a jediným sportem je cesta k ledničce a pohyb palce po ovladači. Pohyb je nejlepší obrana proti tomu, abyste se přes Vánoce cítili jako nafouklý balon. Běžte ven, třeba jen na procházku. 

Se žlučníkem na pohotovost 

Jídlo si neopíráme, přestože každý druhý Čech má problémy s nadváhou nebo je přímo obézní. S tím souvisejí i různé zdravotní komplikace, který trpíme proto, že nezdravě ( a hodně ) jíme. Právě na Vánoce však nehrozí jen to, že se od svátečně prostřeného stolu odvalíte s funěním. Můžete si způsobit vážnější problémy. Lékaři, kteří tráví svátky na pohotovostech, tam nebývají zbytečně. Z množství jídla si také můžete "pokazit " žaludek, zvláště když do sebe začnete nezdravé jídlo házet už od rána a pokračujete až do večera. 

Český "ramadán" 

Pokud se snažíte jíst zdravě a nechcete na Vánoce udělat výjimku, porušte bez výčitek svědomí zavedené tradice. Ono se nic nestane, když nebude na štědrovečerní tabuli zrovna kapr. Méně kalorické sladkovodní ryby jsou především candát, pstruh nebo štika. Mají příznivější poměr obsahu bílkovin k tukům. 

Hůře asi pochodíte u rodičů, ke kterým jezdíte pravidelně na husu. A taky na vosí hnízda od maminky, která teď nemůže pochopit, že neochutnáte. Anebo se vám nechce vysvětlovat, nacpete se a pak zápasíte s výčitkami svědomí. Nic si z toho nedělejte, krátkodobé povolení režimu z vás tlouštíka neudělá, zvláště když se k němu zase brzy vrátíte. Jeden den přejídání dosavadní úsilí nezmaří. 

Dejte si však pozor na půst, který někteří lidé chápou tak, že celý Štědrý den nejedí a večer se nabouchají k prasknutí. Omezení kalorického příjmu nevadí. Nemůže to však být jakýsi český "ramadán", tedy konzumace jídel jednou denně. Pokud máte potřebu očistit tělo od nezdravého jídla, pijte zelený čaj. Vyhněte se alkoholu. Udělejte si zeleninový salát a běžte ven. 

Co dělat, když to přeženete s pitím 

Pokud jste to jen přehnali, ale je zřejmé, že se z opilosti dostanete bez pomoci lékařů, pak nejlepším lékem je spánek. Před usnutím se doporučuje vypít nejméně tři decilitry vody a k posteli si přepravit další tekutiny. 

Když se přejíte, ale nic vás nebolí 

Nejlepším lékem na všechny problémy z přejídání je pohyb a "hladovění". Některé zažívací potíže se projevují pocity, které laici označují jako překyselený žaludek. Projevuje se pálením žáhy či vracením kyselého natráveného obsahu žaludku zpět. Úlevu přinesou léky, které neutralizují kyselý žaludeční obsah. Nazývají se antacid a a dají se volně koupit v lékárně. 

Pět rad, jak překonat nástrahy obžerství 

  1. Malé hříchy povoleny - Když se budete stresovat tím, že nesmíte ani jeden perníček, stejně si ho dáte. Navrch dva chlebíčky s majonézou a najednou propadnete pocitu, že už je to jedno, a sníte půlku vánočky. Nebo hrozí opačný extrém: budete se užírat, že nic z prostřeného stolu nesmíte, v koutě spolykáte bílý jogurt, ale na náladě vám to nepřidá. To je lepší dát si pár kousků něčeho zakázaného a být v pohodě. Nebojte se, na kilech se tento malý hřích neprojeví. 
  2. Chovejte se úsporně - Povolili jste si pár kilojoulů navíc, tak s nimi nakládejte opatrně. Brambůrky, tučné oříšky a svařené víno můžete mít kdykoliv v roce, teď si dopřejte něco opravdu vánočního. 
  3. Nehltat, vychutnávat - Tato rada platí více než kdykoliv jindy. Když zhltnete jídlo v restauraci, pravděpodobně vám na talíř nepřihodí další kus masa. Vánoční tabule bývají přeplněné a tady je třeba být opatrní. Jezte pomalu, jídlo si vychutnejte, zabráníte tím automatickému chování, kdy si přidáte, aniž byste ještě měli hlad. 
  4. Před oslavou se najezte - Čeká vás rodinná akce, kde se stoly budou prohýbat. Nevyhnete se tomu, tak zkuste aspoň malý trik: než odejdete z domu, dejte si kousek něčeho menšího, po čem vám brzy nevyhládne. Vyhnete se tak situaci, že s kručícím žaludkem neodoláte všem těm nástrahám. 
  5. Netrestejte se -Snědli jste toho více, než jste si povolili. Nemá smysl se tím trápit a strachovat se o pracně shozená kila. Když dodržujete správný režim měsíc nebo ještě déle, jeden dva dny přejídání vaše úsilí nezmaří. 

Jak přežít silvestrovskou oslavu bez úhony? 

Pomůže vhodné jídlo. Poslední den v roce se neobejde bez bohatého stolu a u většiny lidí ani bez alkoholu. Abychom ale druhý den nestrávili na toaletě, je důležité před bujarou oslavou nehladovět. Ideálně byste měli během dne jíst pravidelně, zhruba po dvou až třech hodinách. Strava by měla být pestrá a s dostatkem ovoce a zeleniny, které jsou důležité i proto, že konzumace alkoholu narušuje vstřebávání některých vitamínů. 

Před pár skleničkami alkoholu si můžeme dopřát i tučnější občerstvení, třeba oříšky, lososa nebo jiné tučnější ryby. Na stole je dobré mít kvalitní šunku a čerstvé sýry. 

Každý asi zná ten pocit, kdy už má alkoholu "dost", ale rád by si s přáteli ještě nějakou tu skleničku dal. Někdo si dá kávu s cílem, že jej povzbudí. Organismus však potřebuje tekutiny doplnit,a káva jej naopak odvodňuje. Proto je nutné pít s alkoholem i dost nealko nápojů, i když zrovna nemáte žízeň. O neustálém "zakusování" ví své i národy, které mají v oblibě vodku, jako Rusové, Ukrajinci nebo Poláci. Hojnost jídla je tu základem každého večírku. 

Další radou, jak nedovolit alkoholu, aby vám pokazil večer, je zpestřovat si mejdan nějakou činností, například tancem, účastí na společenských hrách a soutěžích, jako jsou šipky, bowling nebo kulečník. Určitě vymyslíte činnost/ zábavu ,která vás bude bavit a bude možná i přes současnou "situaci".... 

...všem čtenářům JL přeji do roku 2022 pevné zdraví, štěstí a pohodu ...

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)