Strava podle krevních skupin

13.10.2017

Pouhým okem vypadá krev jako homogenní červená tekutina-jenže není. Je složena z mnoha různých prvků, mezi ty nejznámější patří červené a bílé krvinky, krevní destičky a krevní plazma, ve které jsou ochranné látky imunitního systému.

Jakou spojitost má potrava, kterou jíme a naše krevní skupina?

Příroda náš imunitní systém obdařila komplikovanými metodami určování, zda je určitá látka tělu cizí nebo vlastní. Jedna z metod, které naše tělo používá, je identifikace pomocí látek zvaných antigeny, které se nacházejí v buňkách každého organismu. A právě jeden z antigenů je zodpovědný za rozpoznání krevní skupiny. Každá krevní skupina má odlišná antigen s osobitou strukturou - krevní skupina A "má na červených krvinkách" antigen A, skupina B antigen B, AB antigeny AB a skupina 0 nemá žádný antigen.

Když imunitní systém vašeho těla rozpozná, že do organismu vstoupil cizí antigen, hlavním úkolem je vytvořit protilátky s cílem vetřelce "navázat" a umožnit jeho destrukci.

Co je vhodné pro jednu krevní skupinu, nemusí být vhodné pro druhou.

Bylo zjištěno, že mnoho potravin má schopnost aglutinovat ( shlukovat ) krvinky pouze určitých krevních skupin a ostatní nechává beze změny. To znamená, že potraviny, které mohou být "škodlivé" pro krvinky jedné krevní skupiny, jsou naopak vhodné pro krvinky jiné skupiny. A právě tento jev určuje souvislost mezi krevními skupinami a stravou.

Krevní skupina 0

Původně měli tuto krevní skupinu všichni lidé, kterou vědci identifikovali. Předky lidí s touto krevní skupinou lze označit za lovce, jejichž hlavní potravou bylo maso zvěře, rybí maso, kořínky, listy, planě rostoucí obiloviny a další rostlinné potraviny. Lidé s touto krevní skupinou mají více kyseliny chlorovodíkové a trávicích enzymů. Z tohoto důvodu snadněji štěpí stravu bohatou na bílkoviny. Jsou tedy schopni zpracovávat větší množství masa než ostatní jedinci.

Při omezení konzumace luštěnin a fazolí dochází téměř okamžitě k váhovému úbytku. Hlavním faktorem váhového přírůstku je lepek, který je obsažen v pšeničných klíčcích a celozrnných výrobcích. Zcela nevhodné potraviny jsou pšeničný lepek, v jakékoliv formě kukuřice, růžičková kapusta, květák a hořčice. Pro krevní skupinu 0 je vhodné libové hovězí, jehněčí, krůtí, kuřecí nebo rybí maso. Mořské produkty jsou pro tuto krevní skupinu obzvláště vhodné. Zaměřte se na mořské ryby bohaté na tuky, jako jsou treska, sleď a makrela. Konzumace mořských produktů je pro vás vynikajícím zdrojem jódu, který reguluje funkci štítné žlázy. Mléčné výrobky a vejce "nejsou" pro krevní skupinu 0 příliš prospěšné. Výrobky z kravského mléka je možné nahradit sójovým nebo kozím mlékem a sýrem. Doporučuji konzumaci tofu jako vhodné alternativy. Krevní skupina 0 reaguje na konzumaci olejů příznivě, nejvhodnější je olej olivový a olej z lněného semínka. Rovněž dýňová semínka a vlašské ořechy jsou dobrým zdrojem doplňkových rostlinných bílkovin. Co se týče zeleniny, velmi vhodná jsou rajčata a zelenina listová bohatá na vitamín K, jako je kapusta, saláty, brokolice a špenát. Z ovoce jsou prospěšné blumy, švestky a fíky- většina tmavočervených a modrých plodů vyvolává v trávicím traktu alkalickou reakci. Protože trávicí trakt lidí s krevní skupinou 0 je nadměrně kyselý, potřebuje dostatek zásaditých látek k získání rovnováhy. Pokud chcete pít ovocné šťávy, vybírejte si druhy s nízkým obsahem cukru- například jablečnou šťávu či mošt. Váš trávicí a imunitní systém může zlepšit správný výběr koření, například koření na bázi řas je vhodné jako bohatý zdroj jodu. Sladidla (med melasa) vám neškodí, prospěšná je v rozumné míře čokoláda či kakaové boby. Měli by jste si dávat pozor na ocet (kečup).

Vhodné pohybové aktivity pro tuto krevní skupinu jsou: intenzivní fitness cvičení, aerobic, kontaktní sporty a běh.

Krevní skupina A

V současné době převládá v Evropě, Africe i Americe. Tato skupina je dědictvím doby, kdy se začalo nedostávat lovné zvěře a lidé přešli k zemědělskému způsobu života. Spíše než přísné vegetariánství je lidem s touto krevní skupinou doporučováno konzumovat několikrát týdně ryby, kuřata, krůty. Tmavé maso a mléčné výrobky pro ně nejsou vhodné, jelikož se v jejich žaludku tvoří málo kyseliny chlorovodíkové.

Pro citlivé lidi s krevní skupinou A je vhodné neupravovat příliš často stravu tepelně. V mnoha ohledech je krevní skupina A přesným opakem skupiny 0, zejména co se týče metabolismu. Krevní skupina 0 spaluje maso jako palivo, krevní skupina A ji skladuje ve formě tuku. Příčinou je rozdíl žaludeční kyselosti-krevní skupina 0 má vysokou a krevní skupina A nízkou. Hůře tedy tráví maso a mléčné výrobky- naopak výborně potraviny ze sóji a zeleninu. Lidé s touto krevní skupinou by měli do svého jídelníčku zařadit ryby, ostatní maso vybírat pouze libové- nejvhodnější je drůbež. V mírném množství mohou jíst i mořské produkty. Tato krevní skupina dobře snáší kysané mléčné výrobky, ale měla by se vyhýbat všem potravinám vyrobeným z plnotučného mléka. Vhodné jsou jogurty, kefír a netučné zakysané výrobky, samozřejmě sojové mléko a sýry či tofu. Lidé s krevní skupinou A jsou obzvláště citliví na příjem tuku. Polévková lžíce olivového oleje denně na saláty nebo zeleninu vařenou v páře však zlepší trávení a vylučování. Ořechy a semínka (slunečnicová, dýňová, mandle, vlašské ořechy a arašídy) mohou pro krevní skupinu A představovat vhodný zdroj živin. Tyto samozřejmě konzumovat nesolené , nepražené a v přiměřeném množství. Obecně vám prospívají bílkoviny rostlinného původu, tedy luštěniny. Chléb a pečivo podobně jako obiloviny obecně, jsou vcelku příznivé potraviny. Životně důležitá je pro tuto krevní skupinu zelenina. Jezte jí co nejvíce a to v přirozeném stavu nebo vařenou v páře. Velmi prospěšná je brokolice, mrkev, kapusta, dýně, špenát a česnek. Co se týče ovoce toto by mělo být na "programu" několikrát denně. Většina druhů je přijatelných, ale měli byste dávat přednost zásaditějším druhům jako jsou bobuloviny a například blumy. Vyhnout byste se měli šťávám s vysokým obsahem cukru, které jsou kyselinotvorné. Lidé s krevní skupinou A by měli používat koření více než jiná dochucovadla. Správná kombinace koření může účinně posilovat imunitní systém. Například koření na bázi sóji, jako je tamarid, miso a sojová omáčka, jsou pro tuto krevní skupinu prospěšná. Výborné také melasa a řasy. Vyhnout byste se měli octu, vyřaďte kečup. Reakce krevní skupiny A na jednotlivé druhy bylinných čajů je přesným opakem reakcí skupiny 0. Zatímco 0 potřebuje zklidňovat, krevní skupina A potřebuje vyburcovat imunitní systém. Na jeho posílení je vhodná aloe, vojtěška, lopuch a echinacea, hloh tonizuje kardiovaskulární systém, zelný čaj má důležité antioxidační účinky na trávicí trakt, sekreci žaludeční kyseliny,zvyšují zázvor a americký jilm, proti stresu i heřmánek a kořen kozlíku lékařského.

Vhodné pohybové aktivity pro tuto krevní skupinu jsou: klidný tělocvik - jóga, cvičení meditační a relaxační.

Krevní skupina B

Lidé s krevní skupinou B jsou převážně potomci kočovných pastevců východoevropského a středoevropského původu. Jsou pověstní dlouhověkostí, kterou přisuzují bílému jogurtu Jejich organismus je lépe uzpůsoben k trávení mléčných výrobků a to především zakysaných.

Pro krevní skupinu B je největším faktorem váhového přírůstku kukuřice, pohanka, čočka, arašídy a sezamová semínka. Potraviny, které podporují váhový úbytek lidí s krevní skupinou B je zelená zelenina, maso, vejce, nízkotučné mléčné výrobky a játra. Doporučuje se konzumace jehněčího, skopového a králičího masa- červené maso spíše zřídka. Kuřecí je lepší nahradit krůtím. Této krevní skupině prospívají mořské produkty, zejména treska, losos, ale i ryby s bílým masem, například platýz, halibut a mořský jazyk, vhodná není příliš konzumace darů moře. Krevní skupina B je jedinou ze skupin, která může plně vychutnat různé druhy mléčných výrobků. Do svého jídelníčku zařaďte olivový olej, abyste podpořili trávení a vylučování. Většina ořechů a semínek není pro tuto krevní skupinu příliš vhodná. Krevní skupina B by se měla vyhnout konzumaci pšenice a žita. Nedoporučuje se konzumace čočky a fazolí- ostatní luštěniny, vyjma sóji, jsou v pořádku. Na rozdíl od ostatních krevních skupin můžete klidně jíst brambory, zelí a houby. Také ostatní zelenina je vhodná. Této krevní skupině nejlépe prospívá koření s prohřívacími účinky, jako je zázvor, křen, kari a kajenský pepř. Krevní skupina B dobře snáší téměř každé ovoce, mívá totiž vyrovnaný trávicí systém a může jíst i ovoce, které je pro ostatní příliš alkalické. Doporučuje se zázvor pro zahřátí, máta peprná pro uklidnění trávicího traktu, ženšen na posílení nervového systému a lékořice, která pomáhá snižovat náchylnost k autoimunitním chorobám.

Vhodné pohybové aktivity pro krevní skupinu B jsou: mírný tělocvik - chůze, jízda na kole, rekreačně tenis, plavání, cvičení kombinované z intenzivního a současně relaxačního cvičení.

Krevní skupina AB

Jedná se o "nejvzácnější" krevní skupinu. Nositelé jsou nejlépe přizpůsobeni potravinám, jako jsou mléčné výrobky, maso domácích zvířat a obiloviny. Podle toho, zda v nich převažují vlastnosti skupiny A nebo vlastnosti skupiny B, mohou přijímat potraviny první nebo druhé skupiny.

Většina potravin, které jsou nevhodné buď pro skupinu A nebo pro skupinu B jsou pravděpodobně špatné také pro skupinu AB- přestože existují výjimky- jako například rajčata, která se naopak doporučují. Potraviny podporující váhový přírůstek jsou červené maso, fazole, semínka, kukuřice, pohanka a pšenice. Potraviny podporující váhový úbytek jsou tofu, mořské produkty, mléčné výrobky, zelná zelenina a také ananas. Skupina AB potřebuje určité množství bílkovin z masa, zejména z těch druhů, které se shodují se skupinou B- jehněčí skopové, králík a místo kuřecího krůtí nebo bažantí. Tato krevní skupina si může vybírat z velkého množství druhů mořských plodů, které jsou pro ni vynikajícím zdrojem bílkovin. Mléčné výrobky jsou pro skupinu AB prospěšné, zejména zakysané, obsahující jogurtovou kulturu. Velmi dobrým a vhodným zdrojem bílkovin jsou také vejce. Co se týče tuků, nejvhodnější je pro vás, panenský olivový olej. Ořechy a semínka jezte v malém množství a. Všechna semínka obsahují lektiny( bílkoviny obsažené v potravě ), které u krevní skupiny AB potlačují produkci inzulínu. Na druhou stranu podobně jako u krevní skupiny A, jsou pro vás vhodné nesolené a nepražené arašídy. Konzumace luštěnin je naprosto v pořádku. Například čočka je důležitou potravinou s protirakovinnými účinky, přestože skupině B se nedoporučuje. Co se týče cereálií, lze obecně říci, že vám obilná zrna prospívají, dokonce i pšenice, ale je třeba její množství omezit, protože vnitřní jádro pšeničného zrna je pro krevní skupinu AB příliš kyselinotvorné. Vhodnými cereáliemi jsou ovesná mouka, sójové lupínky, proso, rýže a sójové granule, nevhodnými naopak pohanka a kukuřice. Krevní skupině AB prospívá spíše strava založená na rýži než na těstovinách. Téměř všechny druhy zeleniny, které jsou vhodné pro skupinu A nebo B jsou vhodné i pro vás. Doporučuje se vyhýbat pouze čerstvé kukuřici a všem produktům z ní. Upřednostňujte zásaditější druhy ovoce, jako je hroznové víno, blumy a bobuloviny. Neprospívá mango- naopak ananas je vynikající. Banány je vhodné nahradit meruňkami. Lidé s krevní skupinou AB by měli začít každý den sklenicí horké vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu. Důležité je užívání mořské soli (přiměřeně) místo obyčejné, prospěšné je také miso, vyrobené ze sójových bobů. Vyhněte se nakládaným pochoutkám (kyselé okurky apod.) a kečupu. Bylinné čaje jsou obecně vhodné- mezi nejlepší patří vojtěška, heřmánek, echinacea, hloh, kořen lékořice a zelený čaj.

Vhodné pohybové aktivity pro tuto krevní skupinu jsou: klidný tělocvik - jóga, pillates, rekreačně jízda na kole a tenis, relaxační cvičení a mírně náročné sporty.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------