Přebytečná kila po vánocích. Jak na ně?

12.01.2018

Vánoce snad všichni bereme jako příležitost, jak si odpočinout od běžného stresu, který máme celý rok. Vánoce jsou čas, kdy prostě platí trochu jiná pravidla. I skalní příznivec "držení diety", na ni během vánoc zpravidla pozapomene . Pokud je vaším cílem zhubnout po vánocích nějaké to kilo, měli byste vsadit na kombinaci zdravého jídelníčku a cvičení. Dá se pochopitelně hubnout i bez cvičení. Takové hubnutí je ale mnohem náročnější - musíte si mnohem více hlídat, co jíte, a také trvá delší dobu

Pravidelné cvičení také není dobré jenom na shazování přebytečných kilogramů. Při pravidelné fyzické aktivitě se díky zvýšené produkci endorfinů budete cítit mnohem lépe. Nebudete tolik ve stresu a budete šťastnější. Pravidelná aerobní aktivita prospívá i vašemu zdraví.

Pro celkové snížení váhy je nejlepší zvolit nějakou aerobní aktivitu, kterou budete vykonávat alespoň 40-60 minut několikrát za týden. Ideální pro hubnutí je běh, rychlá chůze, jízda na kole nebo na rotopedu, ale i další pohybové aktivity jako Zumba, Step aerobic apod.

I když začnete pravidelně cvičit a upravíte svůj jídelníček, výraznější efekt se často dostaví až de zpožděním cca 3 týdnů. Důležité je tedy vytrvat.

Rádi byste zhubli, zvýšili kondici a získali tak pevné tělo při cvičení, které vás bude bavit? Stále hledáte něco, co by nebylo fádní a mělo velký účinek? Zkuste například Flowin, Bosu, TRX, cvičení s vlastní váhou nebo toto vše v kruhovém tréninku..

Flowin

Je fitness pomůcka, která byla vyvinuta švédskými desetibojaři k tomu, aby svůj pohybový aparát rozvíjeli novými podněty a tím zlepšovali svoji výkonnost. Je to cvičební nástroj a tréninkový koncept zároveň.

Při cvičení využíváte jen hmotnost svého těla, které vyvíjí přirozený odpor. Cviky mají charakter koncentrovaných třecích pohybů, které jsou vykonávány pomocí tření podložek o speciální plastovou desku. Intenzita zátěže odpovídá hmotnosti těla a tlaku, který se při cvičení vyvíjí.

Hmotnost těla slouží jako přirozená zátěž, která nezatěžuje klouby. Při cvičení na Flowinu musíme dbát na správnou techniku provedení jednotlivých cviků. Měli bychom VŽDY cítit břišní svaly a svaly dolních fixátorů lopatek. NIKDY bederní oblast, svaly flexorů kyčlí a svaly kolem krční páteře.

Flowin je určen pro profesionální trénink i jako rehabilitační pomůcka.

Proč chodit na Flowin?

-cvičení pro perfektní aktivaci hlubokého svalového stabilizačního systému

-zlepšení držení těla a odstranění svalových dysbalancí

-zvýšení vytrvalosti a celkové kondice

-zlepšení flexibility a pohyblivosti

-zlepšení koordinace a stability těla

-snížení tělesné hmotnosti díky spalování těla

-rehabilitační cvičení, rekonvalescence po úrazu

-cvičení je určeno pro všechny bez rozdílu věku

-"zábavné cvičení", nutno zkusit ( smajlík )

-tréninková pomůcka, se kterou už jiné stroje ani činky "nepotřebujete"

Cvičení s vlastní váhou

Cvičení pouze s váhou vlastního těla má mnoho výhod. Je přirozené, zdravé, můžete trénovat naprosto kdekoli a závaží přitom máte vždy s sebou. Trénink s vlastní váhou vám nepomůže vybudovat svaly gigantických objemů, ale je skvělou cestou ke štíhlému, pevnému, pružnému a hlavně funkčnímu tělu. Svaly budou vytrvalé, pevné, "dlouhé" a silné.

Od svých klientů jsem, za dobu své praxe, slyšela, jaké mýty nejčastěji kolují ohledně cvičení s vlastní váhou. Většina z nich se nezakládá na skutečnosti, proto vám je ráda vyvrátím. Zjistěte se mnou, jak to s tímto cvičením vlastně je.

Mýtus: cvičením s vlastní váhou si nevybuduješ svaly

Kdyby tomu tak bylo ve skutečnosti, nevybudujete si svaly ani cvičením s "umělou" zátěží v podobě činek a na posilovacích strojích. Při budování svalové hmoty je kromě vhodné stravy důležitá právě zátěž. A té má každý člověk dostatek právě ve vlastní váze.

Cvičení s vlastní váhou je tak výborným prostředkem, jak vybudovat svalovou hmotu . A nejen k vybudování svalů jsou cviky s vlastní váhou skvělé, pomohou i při udržování "objemu" - tedy toho, co jste poctivým cvičením dosud vybudovali.

Mýtus: cvičení s vlastní váhou je nuda

Pokud vás nudí opakovat stále dokola několik cviků, cvičení s vlastní váhou vás bude bavit. Nejen, že existuje široká škála takových cviků, navíc se při nich naučíte provádět je poctivě a soustředíte se na celý cvik od začátku do konce.

V posilovně se bohužel často setkávám s tím, že při cvičení " vypnete" a myslíte na cokoli jiného. Cvik pak odcvičíte automaticky, aniž byste se soustředili na jeho provedení. Výsledkem je, že vás cvičení pomalu ale jistě přestává bavit a berete ho jak stereotyp. Právě v tom vám cvičení s vlastní váhou může pomoci. Bez toho, aniž byste se soustředili na provedení cviku , by se vám nemuselo podařit cvičit právě tu svalovou skupinu, kterou potřebujete. Necvičíte totiž s obrovskou zátěží, ale svaly budujete právě přesně cílenými pohyby. I pro další posilování se zátěží je tak cvičení s vlastní váhou ideálním základem.

Mýtus: cvičením s vlastní váhou neprocvičíš všechny "podstatné" svaly

Myslíte si, že cviků s vlastní váhou je jen málo a nedokážou obsáhnout všechny podstatné svalové partie/skupiny? Jste na štěstí na omylu. Právě s tímto cvičením dokážete procvičit všechny svalové skupiny. Od tolik populárních svalů rukou , přes ramena, prsa, ale i nohy. A nejen to. Právě cviky s vlastní váhou jsou základem pro procvičení tělesného jádra ( CORE ) ,a tedy pevnější a "silnější" postavu. Cviků existuje široká škála a , jak jsme zmínila výše, pokud se soustředíte na jejich provedení, zjistíte, že i drobná změna cviku vede k tomu, že jsou procvičovány jiné svalové skupiny.

TRX

Závěsný systém TRX byl původně vytvořen pro americkou armádu ( námořnictvo ), aby mohli vojáci trénovat i mimo základnu. TRX je tak všestranný systém pro posilování skutečně celého těla. Jedná se o zábavné a inovativní cvičení ( individuální i ve skupinách ), které splňuje všechny požadavky kvalitního funkčního tréninku.

TRX je geniální cvičební pomůcka, která hravě strčí do kapsy mnohé dosavadní posilovací styly i náčiní. S TRX nejenže dosáhnete pěkného vzhledu jakékoli části vašeho těla, ale zároveň oceníte i nesmírně jednoduchou obsluhu a praktičnost při manipulaci či skladování.

S TRX můžete cvičit ve fitness centru, koupit si jej domů a upevnit za dveře či strop nebo si jej vzít do batohu na dovolenou a v mžiku tak začít trénovat třeba v parku. Lze jej zavěsit opravdu kamkoli.

Díky možnosti nastavení různé délky popruhů může na TRX cvičit opravdu každý. Obrovskou výhodou je, že při cvičení využíváte pouze hmotnost vlastního těla, takže při běžném užívání nehrozí riziko nadměrného přetížení některé ze svalových skupin, jako se tomu stává například při posilování s činkami. Na TRX lze provádět nespočet různých cviků. Čím větší úhel při nich vůči kotvě ( upevňující místo TRX ) zaujmete, tím vám budou kladeny větší nároky na sílu. Pokud tedy nejste přímo vrcholový sportovec a rádi byste se sebou něco provedli, opravdu se při prvních lekcích TRX nemusíte bát, že byste tento způsob cvičení nezvládli a jednoduše zvolíte menší úhel těla ke kotvě. Pravidelným cvičením TRX pak dochází k rychlému rozvoji síly jednotlivých partií.

Pakliže plánujete pořídit si TRX domů a nikdy před tím jste na něm necvičili, určitě vám doporučuji oslovit trenéra ( instruktora TRX ), který vás naučí základní práci s TRX, cviky a především správnému držení těla. Osvojení si základní techniky cvičení s TRX je prevencí proti případnému poranění.

BOSU

Je balanční a stabilizační tréninková pomůcka. Název BOSU? Volně přeloženo: obě strany nahoru

( BOth Sides Up ). Jedná se fitness náčiní, které dalo název celému cvičení, lze jej tedy používat dvěma způsoby - plochou stranou nahoru, ale i dolů, čehož je využíváno při nejrůznějších balančních cvičeních.

BOSU je bezpečné a dovoluje téměř každému bez ohledu na úroveň jeho dovedností, se efektivně soustředit a zdokonalovat rovnováhu. Balanční trénink se pozitivně promítne do vašeho života v mnoha směrech. Budete se pohybovat s větší grácií, než kdykoli před tím a budete mít vypracovanější břišní svaly. Budete hbitější a sebejistější, než kdykoli před tím. Jednoduše se budete cítit lépe...

Koncept cvičení vychází původně z rehabilitačních cvičení. Je jedinečným pomocníkem při zpevňování těla. Přispívá ke zlepšování držení těla a podporuje rovnováhu. V BOSU si můžete vybrat mezi dvěma typy cvičení: BOSU - Pilates a BOSU - Cardio. První případ je vhodný opravdu pro širokou cílovou skupinu. Mohou cvičit všechny věkové kategorie, osoby všech stupňů fyzické zdatnosti.

BOSU - Pilates je dokonce vhodný i pro budoucí maminky, které mimo jiné posilují svaly pánevního dna. Jedná se o klidné cvičení zaměřené právě na zpevňování a posilování těla a ke zlepšení držení těla. Druhý typ cvičení, BOSU - Cardio, je oproti tomu svižné cvičení, kde se za zvuků rytmické hudby pořádně zapotíte.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)