O Vánocích se nemusíme přejídat!

13.12.2022

Opět se blíží Vánoce, které mnozí z nás mají zakódované jako svátky jídla a často se také podle toho chováme. Jsme obklopeni nejrůznějšími lahůdkami, kterým se jen těžko odolává. Všichni známe supermarkety v předvánočním období. Někdy to vypadá, jako by měla vypuknout válka (omlouvám se za toto přirovnání) a lidé měli poslední příležitost vytvořit si zásoby jídla. Lidé jsou v obchodech s potravinami nervózní a prodavačky unavené. Až když máme plné tašky (přebytečného) jídla, které si odvážíme domů, mohou pro nás Vánoce začít. Kdo by si na Vánoce nedal nějakou tu pochoutku. Vždyť mnozí z nás, nejen ženy, před Vánocemi nebo naopak po Vánocích drží přísné (leckdy nesmyslné) diety jen proto, abychom si v tomto období dopřáli. Jaké lahůdky na nás čekají? Cukroví, bramborový salát, řízky, v dalších dnech svátků třeba i kachnička se zelím .... Do toho se usadíme k televizi, celé dny lenošíme a nová kila na nás mohou vesele "naskákat"... 

Opravdu si však všechno to jídlo užijeme? Nemáme nakonec radost, když toto "přežírací" období skončí? Nemůžete se po Vánocích na jídlo ani podívat? Cítíte se skutečně fit? 

Ne, přejídání nám neprospívá. Nejen, že může vést k zažívacím potížím, ale jsme-li "nafouklí", necítíme se ani v celkové pohodě. Jsme bez energie, malátní, do ničeho se nám nechce. Chcete-li ochutnat více dobrůtek, jezte po menších porcích a hlavně pomalu. Snažte se jídlo co nejvíce vychutnat. Čím déle jíte (malou porci jídla), tím máte větší pocit nasycení. Sníte-li porci rychle, žaludek nestačí poslat informaci do mozku a vy máte pocit (jen pocit !), že máte ještě hlad. Kdyby náš žaludek uměl mluvit, asi by nás během Vánoc zahrnul sprchou nelichotivých výrazů. Opět jej budeme týrat vším tím tučným a sladkým jídlem, zase nám bude těžko. Přejídání se je takové české specifikum. Kdybychom se chystali na Vánoce jako naši předkové, neměli bychom šanci obalovat se v tomto čase tukem a nepolykali bychom tabletky na podrážděný žaludek. Oni si totiž různé dobroty (a těch bylo opravdu málo) odpírali několik týdnů dopředu a schraňovali si je právě na svátky. Stranou odkládali oříšky, med, houby - proto ten předvánoční půst, který trval ještě přes Štědrý den. Večeřela se polévka a kapr , ale byl to jiný kapr, než jakého známe dnes - rybu tehdy nesoukali do trojobalu, nezajídali ji bramborovým salátem s majonézou. Na Boží hod se vařila čočka, až 26.byl stůl bohatěji obložený, ale nečekejte žádné kalorické orgie. Dnes si lidé pořizují na Vánoce klobásy, uzeninu, vepřové, vánočku si mažou máslem a cukroví pojídají od rána do večera. My jsme si vánoční jídelníček hodně přizpůsobily - místo ořechů a ovoce papáme, a to ve velkém, mastnou kachnu s knedlíkem, vinnou klobásu, chlebíčky s majonézou a ,,pár kousků" cukroví v naší řeči znamená (minimálně) 10 druhů. 

Nejhorší je, že nemluvíme pouze o třech dnech přejídání, v mnoha domácnostech se hoduje celý advent až do Tří králů. Obchodníci dělají všechno pro to, abychom ve vánoční atmosféře žili čtvrt roku. Jenže zatímco tři dny přejídání vám zase až tak neublíží (nechytne-li vás žlučník), za 3 měsíce se už postava dokáže výrazně proměnit - rozhodně ne k lepšímu! Ještě v něčem jsou vánoční svátky jiné než dříve. Naši předkové je trávili v pohybu. Několikrát vyrazili do kostela - v mrazu do vzdálené vesnice. My většinou sedíme na gauči a jediným sportem (pohybem) je cesta k ledničce. 

Sestavila jsem pro vás pár rad a tipů, které vám pomohou udržet si svou váhu přes vánoční svátky. Pravděpodobně se vám nepodaří zhubnout, ale rozhodně by číslo na váze mělo zůstat po Vánocích takové , jaké jste na displeji váhy viděli před svátky. 

Před vánočními svátky byste měli zmírnit vaše nároky na hubnutí a nastavit si reálné cíle - třeba nezhubnout ,ale ani nepřibrat, a po Novém roce opět začít s rozumným příjmem stravy a zvýšenou mírou pohybu. Nemá smysl se trápit a stanovovat si pravidla , o kterých víte, že je stejně nedodržíte. Základem je přemýšlet nad tím, co jíte. Uvědomovat si, že každý kousek cukroví má svoji kalorickou hodnotu. 

Například: vanilkové rohlíčky 100 g = 2400 kJ linecké cukroví 100 g = 2100 kJ 

Na internetu můžete najít spoustu odlehčených receptů na různé cukroví. Rozhodně byste se o svátcích neměli přejídat. Není důvod se vzdávat všech vánočních pochutin. Stačí si dopřát o něco menší porce a o to více si jídlo vychutnat. 

Některá jídla se dají připravit mnohem zdravěji, než jste zvyklí, a výsledek se v podstatě stejný. Klasický bramborový salát nepatří mezi nejdietnější jídla, existuje však jeho méně tučná varianta. Místo majonézy použijte bílý jogurt. Bramborový salát může postrádat uzeninu, zvýšíte-li množství zeleniny. 

  •  bramborový salát 100 g = 1700 kJ 

Vánoce nemusíte strávit před televizí s ovladačem v jedné ruce a s mísou cukroví v té druhé. Choďte na procházky. Protáhnete tělo a zároveň si odpočinete od sezení a budete mít dobrou náladu. Při pohybu se navíc aktivuje váš metabolismus. 

  • chůze rychlostí 4 km/hod = 800-1000 kJ 
  • chůze rychlostí 8 km/hod = 1400-1800 kJ 
  • běh ( jogging ) = 1500-2200 kJ 

Pokud zrovna venku nevládne to nejpříjemnější počasí, najděte si chvíli a zacvičte si doma. I malá chvilka je lepší, než nedělat nic. 

Neberte ovoce jen jako vánoční dekoraci, ale pusťte se do jeho konzumace. Připravte si ovocné mísy a "zobejte" ovoce místo cukroví. Můžete přidat i oříšky, ale nepražené a nesolené. 

  • mandarinky 100 g = 197 kJ 
  • jablka 100 g = 255 kJ 
  • pomeranče 100 g = 200 kJ 

Chlebíčky nahraďte jednohubkami z různých druhů ovoce , zeleniny a nízkotučného sýra. Můžete přidat také olivy. Na jednohubky není nutné používat rohlík či veku. Na trhu je dnes velké množství kvalitního tmavého pečiva. Nemám tím na mysli tmavé pečivo, které je dobarvováno karamelem... 

Dejte si pozor na konzumaci alkoholu. Alkoholické nápoje obsahují velké množství kalorií. " Nejlepší " variantou je bílé víno, nejlépe zředěné vodou. 

  • vaječný koňak 100 ml = 1350 kJ 

Samozřejmě si nezapomeňte hlídat svůj pitný režim během dne - alespoň 2,5 litru tekutin denně. Nejlepší je neperlivá, neslazená voda či neslazené čaje. ¨

Na Štědrý den rozhodně nedržte hladovku. Zlaté prasátko stejně ještě nikdy nikdo neviděl. Raději vypijte během dne 2 litry vody a snězte tři jablka a dva banány. Ke sváteční večeři vám pak bude stačit menší porce a nebudete mít tendenci se přejídat. 

A nakonec pamatujte na to, že Vánoce jsou svátky pohody a klidu. Užívejte si přítomnosti svých blízkých a zbytečně se nestresujte. Stres a únava zvyšují riziko přejídání. Dopřejte si dostatek spánku , pohybu a relaxace.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)