Nedržte nesmyslné diety!...

07.05.2021

Chcete-li zhubnout, přestaňte držet diety. Hlad, stres, chutě na sladké či slané a všechno absolutně k ničemu. Diety, jednostranné diety nefungují.

Redukce váhy je v mnoha ohledech výnosný byznys, o tom není třeba diskutovat.

Jak se nestát obětí " dietologického podvodu"? Nějaká nová dieta se objeví bezmála každý den. Samozřejmě zázračná. Často jedná protiřečí druhé. Jezte šestkrát denně, jezte dvakrát denně, pijte co nejméně, pokud možno jen pijte, sacharidy jsou zlo, tuky jsou největší nepřítel, jezte pouze maso a tak dále a tak podobně. Všechna ta tvrzení snadnou spletou i informovaného člověka a jistota je jasná: autor nového dietního zázraku má dobrou vyhlídku, že slušně vydělá. Vyhněte se komerčním nástrahám ve formě zázračných nápojů, tablet či želé.

Lidé prohrávají boj s tukovými polštáři, jelikož není v našich genech zapsáno, že mozek a tělo mají odolávat potravě. Je to v rozporu s biologickým naprogramováním přežití .

Přejídání versus hladovění. Začátek konce!

Pokud člověk dlouhodobě odolává stravě, odbourává tím tuk, to je jasné. Jenže tím, roste i hladina hormonů, které signalizují pocit hladu. Zpomaluje se také metabolismus. A co je úplně nejhorší? Tělo má v popisu práce využívat kalorie, co možná nejúčinněji to půjde, takže si logicky dělá zásoby na horší časy a skladuje právě tuky. Takže nejíte a přesto trochu tloustnete.

Pravidelná strava stále zabírá!

Přejídat se je zlo , hladovět ještě větší. Co taková zlatá střední cesta? K tomu nějaký ten pravidelný pohyb a zase bude lépe. Některé diety mohou fungovat, jen se to s nimi nesmí přehánět.

Škodlivé diety - jak poznat podvod?

  • "Zhubněte až 10 kilo během jednoho měsíce!" Vyhněte se všem dietám slibujícím shodit během krátké doby velké množství kilogramů . Většinou jde jen o drastické odvodnění organismu, nesoucí mnohá zdravotní rizika a zaručující známý jojo efekt. Snížení váhy závisí na mnoha nejrůznějších faktorech. Zhubnout bleskově je nereálné a také nezdravé. Vhodné rozmezí je týdenní snížení váhy o 0,5 - 1,5 kg. Záleží na počáteční váze, fyzické kondici, věku, pohlaví i genetických predispozicích.
  • "Dieta se zelnou polévkou." Něco podobného málokdo vydrží a výsledek je většinou nulový. Jakákoli dieta, založená na konzumaci jediného druhu potraviny (zelí, kefíru, grapefruitů, masa, apod.) je nebezpečná. Například dieta založená na zelné polévce vede k drastickému snížení příjmu proteinů a dalších nezbytných živin. Navíc máte pocit hladu, který dříve či později nezvládnete .
  • "Tajemství rychlého hubnutí ." I s takovými hesly se můžete setkat. Některé diety opravdu slibují zázračně působící prostředek. Stačí jen zakoupit dané zboží: speciální přístroj, masážní pás a jiné "kouzelné předměty." Nezhubne vaše postava, zhubne vaše peněženka.
  • Drastické snížení kalorického příjmu. Nízkokalorické diety mohou vést až k velmi závažným zdravotním problémům. Všechny diety jsou založené na jistém snížení kalorické hodnoty přijímané potravy. Je však třeba dodržovat jisté meze! Pokud se přesto pro nějaký supernízkokalorický "zázrak" rozhodnete, platí, co už bylo řečeno: budete ztrácet především vodu , případně svalovou hmotu, nikoli tuk.
  • Nepodléhejte slibům reklamy. Nedejte se zlákat známými tvářemi podporujícími ten či onen výrobek. Pouze rozumný, zodpovědný přístup, trpělivost a výdrž vám umožní snížit váhu beze škod na zdraví a trvale.

Vylučování kalorických bomb z jídelníčku vede k tomu, že si k nim vytvoříte nezdravý vztah připomínající posedlost. Potrava se tak stává modlou, které nevědomky propadáme. Řešením je proto stravovat se zdravě, aniž bychom cokoli razantně z jídelníčku vyloučili. Pokud máte rádi čokoládu (opravdu čokoládu, nikoli laskominu v podobě MILKY,... ), dejte si kousek třeba k bílému jogurtu ke svačině. Naplánujte si, kdy si v týdnu (ke snídani) dáte sladký koláč. Naučte se ho péct sami doma, budete mít kontrolu nad množstvím cukru a tuku.

Trendem je sdílení pozitivního přístupu k jídlu na sociálních sítích. Je dokázáno, že máte-li přátelé, kteří se stravují zdravě, je mnohem pravděpodobnější , že je budete následovat. Pokud vaše známá sdílí fotografii avokádového salátu a další se podělí o nový recept na zeleninové ratatouille, vy sama automaticky ztratíte chuť svíčkovou s pěti knedlíky.

Úspěšné hubnutí záleží na správném načasování

To, že vám někdo řekl, že teď je podle obecného mínění nejlepší čas začít hubnout, neznamená, že je to opravdu nejlepší pro vás. Každý máme nejen své vnitřní hodiny, ale také priority, které určují naše individuální a správné TADY a TEĎ.

Motivace je důležitá, ale ne ta uměle vytvořená (když ujdu 10 000 kroků každý den, koupím si na konci měsíce nový parfém nebo novou kabelku). V ideálním případě je mít dobrý pocit ze samotné činnosti. Ale: těší se člověk, který je líný, na pohyb ? Člověk přestane být líný, jen pokud jde do tuhého nebo pokud má z dané aktivity skutečnou radost. Ale fakt, že právě teď nejsem schopná dokopat se k těm 10 000 kroků denně, by měl být především signálem, že tělo je na to příliš unavené. Tedy že jsem zřejmě v tu chvíli nachystaná spíše na to řešit otázky relaxuj nebo jídelníček. A pokud si stále nejste jistí, čím a kde začít, pokud váháte , jestli to dáte ....potom to vaše TADY a TEĎ stále, bohužel, ještě nepřišlo.

Jste spíše plánovač, kterému více vyhovuje sáhodlouhé vymýšlení taktiky, nebo raději řešíte kritické situace, v nichž se okamžitě rozhodnete pro řešení. Rozhodně není třeba nechat se soudit za to, že potřebujete počkat na okamžik, který vás nakopne. Pokud vás není ke startu zdravotní problémy, najděte si skutečný motiv. Ten musí vycházet z vás, z toho, že chcete doběhnout autobus bez zadýchání se. Nebojte se jít v hledání důvodu hluboko do sebe, ne do módních trendů, podle kterých je velikost 38 jen tak tak akceptovatelná.

Kolik času věnujete sama sobě? Kolik času "zabere" takové hubnutí - nový způsob nakupování, nové recepty, pohybová aktivita?...všechno potřebuje čas a vy takový prostor musíte nejdříve vytvořit, tedy v něčem si ideálně ulevit, ne si na sebe naložit další povinnosti. Pak to zkrátka nedáte. Když ale stále častěji budete mít nutkání ochutnat něco zdravějšího a koupíte si knihu o vaření se zdravými recepty, když dokonce v parku popoběhnete, abyste zažili, jaký to je pocit ten pohyb....a pomaličku se přistihujete, že jste před branou nového životního stylu, máte to své TADY a TEĎ.

Kdyby náhodou nastaly věci, které nefungují, nebaví vás, dejte jim tři týdny. Pak máte jediný úkol - jít a zkusit jiný směr, jiný pohyb, jiného trenéra, atd...

Ale hlavně: vždy naslouchejte svému tělu a svým pocitům

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)