9. cvik: SUPERMAN

17.04.2020

(pomůže od bolesti zad) Ochablé zádové svaly , sedavé zaměstnání nebo špatné sedací návyky vedou často k bolesti zad. Tento cvik má blahodárný vliv na naši pohyblivost a držení těla. Jedná se o tzv. izolovaný cvik, který aktivuje hluboký stabilizační systém a spodní zádové svaly. Tento cvik se nazývá Superman díky poloze rukou a nohou (letící Superman). Paže a nohy jsou natažené a tělo lehce prohnuté "do mističky".

Výchozí pozice:

Lehněte si na břicho. Paže natáhněte před sebe tak, aby se paže (nadloktími) dotýkaly lehce uší. Dolní končetiny jsou natažené a rovněž u sebe. Z této pozice současně zvedněte paže, hrudník a nohy nad podlahu. V této poloze vydržte alespoň 5 vteřin a poté se pomalým a plynulým pohybem vraťte zpět. Toto opakujte.

Nezapomeňte na správné dýchání. Hlavu mějte v prodloužení páteře, nikoliv v záklonu ! Vydechujte, když se zvedáte a nadechněte se, když se vracíte zpět do podložky.

Modifikace:

Nehybný Superman

Tento Superman je další variantou tohoto cviku, který zpevňuje spodní zádové svaly a pomáhá tak předcházet bolesti zad. U této varianty se snažíte v pozici letícího Supermana vydržet co nejdéle. Pravidelně dýchejte. Hlavu nezaklánějte!

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/people">People photo created by yanalya - www.freepik.com</a>