Zdravá strava : Zkuste barevný jídelníček!

13.08.2018

Pro většinu z nás je zdravá strava samozřejmostí, alespoň teoreticky. Víme, že jídlo ovlivňuje naši fyzickou i psychickou kondici, podepisuje se na našem zdraví a pochopitelně také postavě. Nejde jenom o hubnutí, zdravá strava je důležitá vždy. Člověk potřebuje energii, kterou svému tělu dodává prostřednictvím stravy 

Přestože si význam zdravé stravy uvědomujeme, v praxi můžeme mít potíž nějaký zdravý jídelníček s vyváženým poměrem základních živin (bílkoviny, tuky, sacharidy), ale také dostatkem mikroživin (především vitamínům a minerálů) sestavit. Pomoci mohou barvy, protože zdravá strava je pestrá. A pestrá strava je barevná. 

Každá z barev má schopnost nějak ovlivňovat lidskou psychiku. Pokud půjde o barevné potraviny, budou mít schopnost nějak ovlivňovat lidské zdraví. Rozhodně nemám mysli umělá barviva a přídatné látky. V případě zdravé stravy půjde o potraviny, které jsou přirozeně barevné. Barvy získají prostřednictvím přírodních pigmentů, které většinou působí i jako přírodní antioxidanty. Antioxidační barviva z potravin chrání lidský organismus před volnými radikály, které mohou být příčinou celé řady zdravotních potíží. Barvy se však nepojí jen s antioxidanty, často jdou ruku v ruce s živými enzymy, vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu a působí jako prevence mnoha onemocnění.

Pokud se při sestavování jídelníčku zaměříte na barvy, snáze dosáhnete vyváženého množství všech životně důležitých živin a současně dodáte tělu vše potřebné. Barevný jídelníček vám pomůže s udržením optimální hmotnosti, mimo jiné podpoří i činnost imunitního systému. Barvy na talíři budou lahodit také vašim očím. Barevné variace potravin vás budou bavit. Tedy s chutí do toho! 

Vládu má zelená barva 

Zelená poukazuje především na obsah zeleného rostlinného barviva chlorofylu. Chlorofyl má mnohostranné působení na lidské zdraví, mimo jiné má silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, zefektivňuje okysličení tkání, podporuje krvetvorbu, také metabolismus a trávení. V neposlední řadě povzbuzuje hojivé procesy a urychluje regeneraci. Vedle obsahu chlorofylu se velká část potravin pyšní i obsahem vitamínu C, vitamínu K nebo železa. Nezřídka jsou také zdrojem vlákniny. Je jim připisována i schopnost pozitivně ovlivňovat psychiku, ale také činnost jater nebo žlučníku. Zelený ječmen, špenát, brokolice pórek, polévkové a další čerstvé bylinky, cuketa, kiwi, avokádo a jiné... 

Bílá barva

Bílá je barvou očisty. Bílé potraviny často podporují psychickou i fyzickou očistu a odvodnění. Bývají spojovány s imunitním systémem, kvůli obsahu betaglukanů, lignanů, flavonoidů a dalších antioxidantů. Česnek, jarní cibulka, květák, pórek, rýže, ryby, drůbež, králík a další bílé maso, mléko, tvaroh, jogurt aj. 

Žlutá barva 

Žlutá barva je barvou slunce a působí jako antidepresivum. Za antidepresiva se považují i žluté potraviny - ty díky svému složení (vitamín A, C, E, flavonoidy) povzbuzují nejenom nervový, ale také imunitní a lymfatický systém. Žlutá barva potravin je známkou toho, že může stimulovat metabolismus a podporovat vylučování škodlivin. Citrony a další citrusy, banány, ananas, papája, žlutá paprika, kukuřice, broskve, nektarinky, žlutá jablka, vaječné žloutky aj. 

Pozn.: metabolismus - pochází z řeckých slov "meta" (přes, skrze, prostřednictvím) a "balló" (házím, přehodím, měním). Metabolismus se tak dá přeložit jako přeměna, resp. Látková a energetická přeměna. V jednoduchém pojetí jde o procesy příjmu a zpracování živin tak, aby skýtaly energii pro základní životní funkce.

 Základní principy: 

-obecně mají ženy pomalejší metabolismus než muži 

-rychlost metabolismu je úměrná množství svalové hmoty, tzn., že lidé, kteří mají více svalové hmoty (své svaly posilují), spalují rychleji 

-metabolismus je propojený s hormonálním systémem. Hormony tak stojí i za výkyvy hmotnosti. To je známým faktem například v období klimakteria, ale platí to po celý život, jak pro ženy, tak pro muže 

Co zpomaluje metabolismus? 

  • nepravidelná životospráva 
  • nevhodná strava 
  • nadměrná konzumace alkoholu 
  • extrémní diety, hladovění 
  • nedostatek pohybu 
  • hormonální nerovnováha 
  • dlouhodobé nemoci 
  • náročná rekonvalescence 
  • užívání některých léků 
  • stres, psychická zátěž 

Oranžová barva 

Oranžová je především barva karotenů, tedy antioxidantů chránících před volnými radikály. Je to barva vitamínu A, nezbytného pro zdravý zrak a zdravou pokožku. Je to také barva antioxidačních vitamínů C a E. Oranžová barva potravin nám předává dobrou náladu. Mrkev, dýně, meruňky, pomeranč, mango, batáty (sladké brambory) aj. 

Červená barva 

Červená značí energii. Červená barva potraviny odkazuje na dávku energie, kterou daná potravina ukrývá. Červené potraviny podporují odolnost a výkonnost organismu, také metabolismus, trávení a očistu. Červená barva je také barvou krve. Pokud jde o červené potraviny, nezřídka mají na krev příznivé účinky. Snižují hladinu cholesterolu. Působí protizánětlivě. Chilli, rajčata, červená paprika, červená řepa, červená čočka, granátové jablko, brusinky, maliny, jahody třešně a další ovoce, červené víno (ovoce), kvalitní červené maso aj. 

Modrá barva 

Modrá je dobrá a stejně tak i fialové potraviny, které se svými vlastnostmi podobají potravinám červeným. Příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém, zpevňují cévy, podporují krvetvorbu, fungují jako prevence srdečních onemocnění. Modré potraviny také povzbuzují trávicí procesy, naopak zpomalují procesy stárnutí. Často je řadíme mezi antioxidanty. -lilek, červené zelí, modré hroznové víno, borůvky, ostružiny, švestky aj. 

Hnědá barva 

Tato barva je barvou přírody a přirozenosti. Náleží obilným zrnům nebo semínkům, která jsou bohatým zdrojem vitamínu E, vitamínů skupiny B nebo kvalitních bílkovin. Hnědé potraviny v sobě nezřídka nesou nenasycené mastné kyseliny a cenné minerální látky jako je železo nebo zinek. - hnědá rýže, pohanka, quinoa, cereálie (kvalitní!), sója, semínka, ořechy (nepražené a nesolené), kakaové boby aj.

Nervy potřebují živiny. Co jíst pro posílení nervů? 

Silné nervy jsou v současné době potřeba více než jindy. Každý z nás žije pod permanentním tlakem na výkon. Tlak na nervy je v moderní společnosti enormní, není divu, že mnoho lidí proto trpí stresem. Naštěstí existují relativně jednoduché způsoby, jak posílit nervy a se stresem se vypořádat. Ještě než sáhnete po chemických preparátech, měřte se na stravu. Právě u stravy totiž vše začíná. Jak říkal již slavný starořecký lékař Hippokrates: "tvá strava ať je tvým lékařem". 

Sladkosti pro posílení nervů? 

Sacharidy jako takové jsou vedle bílkovin a tuků jednou ze tří klíčových živin v jídelníčku. Slouží jako nejrychlejší zdroj energie a člověk o tom intuitivně ví. Mateřské mléko je totiž sladké. Sladká chuť je tou první, kterou poznáváme a vnímáme ji jako chuť energie. V psychicky náročných obdobích podvědomě hledáme energii, a tak saháme i po sladkém. Sladké, respektive sacharidy tuto energii opravdu dávají. Nervová soustava a mozek pracují s palivem v podobě glukózy, tedy sacharidu. Není sacharid jako sacharid Zatímco jednoduché sacharidy energii dodávají velmi rychle, ale také velmi rychle dochází k útlumu. Existují i složené sacharidy, které dodávají energii postupně, i energii pro mozek. Jednoduché sacharidy způsobují velké výkyvy v hladině inzulínu v krvi, po konzumaci prudce stoupne, aby záhy prudce poklesla a způsobila tak celkovou slabost. Zatímco bílý cukr nabízí organismu pouze dávku jednoduchých sacharidů a prázdné kalorie, takové ovoce je také zdrojem sacharidů, ale vedle toho dodává organismu celou řadu prospěšných vitamínů a minerálních látek. Až budete potřebovat posílit nervy, sáhněte raději po sladkém ovoci než po nezdravých sladkostech. Jako snídaně vám mnohem více než sladké pečivo prospěje třeba cereální ovesná kaše zasypaná oříšky a ovocem. I ovesné vločky fungují jako zdroj sacharidů, avšak složených sacharidů dodávajících energii postupně. 

Hořčík v hlavní roli

Při stresu a nervovém vypětí spotřebovává lidské tělo především hořčík. Právě hořčík bychom tedy měli doplňovat, pokud chceme v náročném období obstát. Hořčík může být prospěšný při bolestech hlavy, únavě nebo poruchách spánku. Pomáhá lidem, kteří trpí psychickými potížemi, zažívacími problémy nebo premenstruačním syndromem. V lidském těle se podílí na správné funkci nervové soustavy, ale také svalového a kosterního aparátu. Napomáhá harmonizaci krevního tlaku a účastní se i metabolických pochodů. Zdrojem hořčíku jsou například banány, sušené meruňky, listová zelenina jako špenát nebo mangold, také mořské řasy (spirulina, chlorella), luštěniny, ořechy a semínka. Hořčík najdeme i v tmavé rýži nebo pravé čokoládě. V neposlední řadě všichni víme, že k psychické pohodě nám pomůže pravidelný pohyb.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)