Proč se vyplatí cvičit s trenérem?

14.11.2019

Rozhodnout se zhubnout pár kil anebo si vytvarovat postavu ... To slýchávám často od svých klientů. Ale ruku na srdce, kdo někdy nezkusil nějakou tu dietu (byť nesmyslnou, jednostrannou ...) anebo cvičení doma podle videí dle internetu?! Přemýšleli jste ale někdy o tom, že osobní trenér by mohl být mnohem lepším a efektivnějším řešením?

Nejprve si musíte ujasnit, zda chcete shodit několik kil , nebo chcete posílit či nabrat svalovou hmotu. V takových případech je osobní trenér vhodný především pro začátečníky. Ti logicky nevědí, jak si vhodně sestavit svůj trénink , co dělat , jakou zátěž si mohou dovolit anebo jaké cviky se hodí pro danou část těla (svalovou partii). Nemluvě o tělesných dysbalancích či bolestech zad, poúrazových stavech, nebo jiných zdravotních indispozicích ... 

Na internetu sice můžete přečíst stovky rad, ale nikdy (a to ani jako začátečník) nebudete mít jistotu , zda jste si vybrali správný cvik , a hlavně jestli jej správně provádíte. Žádný učený z nebe nespadl, proto byste se neměli stydět, bát se, když potřebujete se cvičením pomoci. Pokud jste dlouho dobu necvičili a svaly se dlouze nevyužívaly , pak si můžete při nesprávném tréninku / cvičení navíc ublížit. Nemluvím (jen) o cvičení v " klasickém fitku " (stroje a činky) !!!

Při nesprávně sestaveném tréninku vám hrozí:

  •  přepnutí svalů 
  • svalová nerovnováha (dysbalance)

  • svalová horečka 

  • bolesti svalů

Poranění šlach a svalů 

Poranění šlach a svalů řadíme mezi úrazy pohybového aparátu , pokud nejsou současně poškozeny klouby nebo kosti . I když nedojde k vykloubení či zlomenině , samo o sobě bývá toto poranění velmi bolestivé , omezuje nebo zcela znemožňuje hybnost zraněné končetiny. S tímto problémem se můžete nejčastěji setkat při:

  • sportu 
  • běžném pohybu , jako např. prudkém propnutí končetiny (nekoordinovaný či chybně koordinovaný pohyb) 
  • při přetížení některých svalových skupin, při jednostranné déletrvající zátěži 
  • nedostatečné trénovanosti před větším fyzickým výkonem 
  • vyčerpání , unavených svalech 
  • nedostatečně zahřátých a podchlazených svalech 
  • nedoléčených předchozích zraněních

Způsoby poranění šlach a svalů

  • svalová křeč 
  • namožení svalu (při natažení nebo distenzi = roztažení svalů nedochází k anatomickému poškození svalových vláken , je způsobeno nadměrným přetížením svalu) 
  • natažení svalu (svalová distenze vznikne tak , že dojde k prodloužení svalových vláken za hranici možnosti konkrétního svalu) 
  • natržení svalu (vzniká většinou nepřiměřeným mechanismem , mohou být natržena jednotlivá svalová vlákna nebo celé skupiny svalových vláken) 
  • přetržení svalu (přetržení celého svalu = kompletní ruptura)

Příznaky poranění svalů a šlach 

  • modřiny 
  • otoky 
  • bolestivost 
  • nemožnost hýbat s postiženou končetinou

Zánět jako reakce těla na poranění šlach 

Většina zánětů šlach je způsobena právě nepřiměřenou zátěží. K té může dojít jak u osob netrénovaných, které se rozhodnou občas si nárazově " dát do těla ", ale paradoxně také u sportovců, kteří intenzivně trénují a dlouhodobě a pravidelně namáhají a přetěžují určité svalové skupiny, šlachy a příslušné úpony. Sportovec sice stále zvyšuje svoji výkonnost , nicméně přetěžované svalové skupiny jsou tak náchylnější ke vzniku traumatu , čili zranění , neboť funkce šlach a úponů je limitována. Pak je jediným řešením snížení zátěže , resp. na nějakou dobu postižené šlachy a svaly uvést do úplného klidu. 

Hojení u měkkých tkání probíhá ve třech fázích. V postiženém místě probíhá zánět, postupná regenerace tkáně a následná obnova funkce tkáně. Zánět šlachy je obranná reakce organismu na nepřiměřenou zátěž. Jinou formou nám tělo není schopno sdělit, že některé šlachy a svaly zatěžujeme příliš. Takový zánět šlachy není zánět v pravém smyslu a bylo by mylné si myslet, že na zánět mohou pomoci antibiotika. Zánětem se tělo brání bolestí další námaze a pro každého jedince je to signál k tomu , aby se zamyslel nad tím , jakou aktivitou si toto "onemocnění " způsobil.

Léčba poranění šlachy a jejího zánětu 

Pokud trpíme mírným zánětem šlachy , tzn . mírnou bolestivostí , která nás nijak výrazně neomezuje , nemusíme ihned spěchat k lékaři , ale můžeme si pomoci sami tak, že:

  •  vynecháme činnosti , které zánět způsobily
  •  dodržujeme klidový režim 
  • fixujeme postižené místo , aby docházelo k minimalizaci možného pohybu postižené končetiny - vhodné jsou bandáže , ortézy , dlahy
  • hojení lze podpořit vhodnou protizánětlivou mastí s analgetickým účinkem 
  • pokud se do minimálně 3 týdnů neobjeví výrazné zlepšení stavu, je na místě vyhledat lékaře

Velkou výhodou kvalifikovaného ( ! ) trenéra je to , že vám přesně tzv. na míru sestaví plán / trénink. Zásadní tedy je , aby byl trénink individualizovaný. 

Vystudovaný ( ! ) trenér musí přizpůsobit cvičení vašim potřebám , vaší síle a předně vašemu zdravotnímu stavu! Nejdříve je trénink pozvolný, postupně přibývá náročnost. Důležité ale je , že vy i trenér nasloucháte vašemu tělu a tomu přizpůsobujete jednotlivé cviky a intenzitu tréninku/cvičení.

Co po vás bude osobní trenér chtít? 

Upřímost a vytrvalost. Upřímnost v tom slova smyslu , že mu musíte říci, jaké cviky vám vyhovují , co se vám líbí , nebo naopak na co nestačíte a co pro vás není to "pravé ořechové". Trenér by měl poznat , kdy ještě můžete a kdy už je trénink nad vaše síly. Důležité je , abyste byli vytrvalí a vždy se snažili cvičit na maximum a dali do cvičení veškeré své síly. Pokud budete cvičení flákat a nebudete se dostatečně snažit , obíráte o čas nejen trenéra , ale hlavně sani sebe.

Když najdete osobního trenéra, absolutně mu důvěřujete. Berete ho "podobně " jako například lékaře a je to zcela přirozené. Je to odborník ve svém oboru ve svém oboru a vy mu za jeho profesionální služby platíte. Může se ale stát, že po nějaké době začnete mít pocit, že jeho rady a trénink vlastně tolik nepomáhají. Začnete si o problematice zjišťovat další informace a najednou narazíte na něco jiného, než vám říkal. I to je přirozené, informací koluje zejména po internetu mnoho, a ne všechny jsou ověřené , leckdy pravdivé... Právě zde je prostor pro zkušeného trenéra, který by vám měl zákonitosti pohybu a lidského těla dokonale vysvětlit.


V čem je problém? 

V první řadě je trenérů hodně , možná až příliš. Způsobuje to snadná dostupnost kurzů, bohužel včetně těch rekvalifikačních, a nabídka fitness škol, které vám za " školné " (kurzovné) nabídnou téměř cokoli, včetně výroby certifikovaného trenéra za pouhý měsíc. Z fitness se stal obrovský trend. Vykašlat se na stávající zaměstnání a stát se trenérem je fenomén dnešní doby, protože je to velmi jednoduché. Spousta z těchto novodobých trenérů to navíc vnímá spíše jako slávu na instagramu apod.

A co certifikáty? 

Nepřehlednou situaci s trenéry bohužel příliš neřeší ani kvalifikace či certifikace , jež by byly udělovány jen těm, kteří mají obor zvládnutý skutečně komplexně . Kromě krátkodobého vzdělání v trenérském kurzu a "nabiflování " teorie ke zkoušce zde hrají roli další skutečnosti, ... hlavně vlastní zkušenosti ze svého tréninku, kompenzace, regenerace, znalosti anatomie, biomechaniky, cyklování tréninků, rehabilitace po zranění a podobně. Příliš se nelze spoléhat ani na poměr "čím více kvalifikací a absolvovaných kurzů , tím lépe" . Seznam kurzů v portfoliu nezaručí klientovi to, že bude trenér nabrané vědomosti při trénincích aktivně využívat.

Špatný trénink neznamená jen vyhozené peníze a ztracený čas, ale také vliv na vaše zdraví, pohybový aparát. Bolesti zad a problémy s vazy bývají nejčastějšími problémy, se kterými lidé končí u lékaře v důsledku chybného zacházení s jejich tělem při tréninku. 

Jaké jsou nejčastější chyby? 

V první řadě nemají někteří trenéři dostatečnou znalost tréninkových metod. Na další místa v pomyslném žebříčku neprofesionality trenérů paří přílišná univerzálnost tréninků, tzn., že každému svému klientovi diktují tutéž sestavu, která se cvičí "od A až do Z" stále dokola, nebo veškeří klienti cvičí totéž, bez ohledu na jejich možnosti, potřeby, zdravotní stav a věk! Z toho vyplývá jedna zásadní skutečnost, a sice že trénink (ať už jakýkoli) by měl být opravdu individualizovaný. Ať máte osobního trenéra nebo jste na hromadné lekci, instruktor by vám měl umět cvičení přizpůsobit, samozřejmě dle možnosti takové skupinové lekce. Změny v tréninku by navíc měly přicházet v návaznosti na odezvu těla. Stejně tak je ale důležité, abyste naslouchali vlastnímu tělu. Pokud se cítíte během tréninku nebo po něm špatně, je něco v nepořádku.

Závěrem: … pokud vám trenéra doporučí někdo z vlastní zkušenosti, máte pravděpodobně vyhráno.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)