Proč nehubnu? Jak nastartovat metabolismus?

16.07.2021

Mnoho obézních má pocit nespravedlnosti, že málo jedí a přesto nehubnou. Chyba bývá v nedostatku pohybu. Neustálé hladovění, hubnutí a přibírání = celoživotní boj mnoha žen, který přináší více problémů než jen častou výměnu šatníku. Za experimentování se tělo pomstí. Metabolismus se zabrzdí a v obavách, že ho čeká další trápení hlady, uloží vše, co mu dodáte. Když se pak snažíte bojovat s přebytečnými kilogramy, většinou prohrajete. 

Důvod, proč tělo na hladovění reaguje tímto způsobem, je jednoduchý, tzv.: šetřící gen. Ten umožnil našim předkům přežít těžká období, kdy neměli dostatečné množství potravy a tělo energií šetřilo, jak mohlo. Už dávno neplatí, že "tlustý budou hubený a hubený studený ". Situace se obrátila. Uplatnění tohoto šetřícího genu nám život de facto zkracuje.

Podstatou všeho je takzvaný bazální metabolismus ( = energie, kterou člověk potřebuje k udržení základních životních funkcí) . K tomu, aby mohlo tlouct srdce, fungovaly plíce, kolovala krev ...

U každého člověka je tato hodnota jiná, závisí na výšce, váze, pohlaví, zaměstnání a snižuje se s věkem. Pokud tělu dodáte méně, začne šetřit na horší časy. Zvláště, když jídlo nedostává čtyřikrát či pětkrát denně, ale třeba jen jednou.

Bazální metabolismus dosahuje u " běžných " lidí 60 až 70 procent celkového energetického výdeje za den. To znamená, že zdravá žena, kolem 30 let může klidně sníst až 8000 kJ. Pokud ovšem v mládí nedržela opakovaně drastické diety!

"Ale já skoro nic nejím", říkají obézní lidé a svět jim připadá nespravedlivý. Ano, je pravda, že u lidí, jejichž tělo kvůli dietám a malému množství svalů nefunguje správně, se bazálním metabolismem " spálí " o 30 procent energie méně než obvykle . Potřebují tudíž vydat tak skoro o třetinu více energie, aby se mohli normálně najíst . Malými, ale trvalými změnami se mohou ze začarovaného kruhu dostat.

Svaly spalování zrychlí

Na zpomalený metabolismus nezabírají žádné léky, speciální léčba ani kouzelné nápoje. Řešení je trošku nuda, ale zato účinná: pravidelná strava a pohyb. Jedinou cestou je postupně vybudovat svaly. Tím se zvýší zastoupení tkáně, která v době klidu pálí energii. Právě svaly jsou totiž pro spalování energie nejdůležitější, při nich vaše tělo spotřebovává více energie, i když třeba jen sedíte na židli. Začněte se proto hýbat, vhodné jsou klasické aerobní aktivity, jako běh či chůze. Postupně začněte i s posilováním...

Zapomeňte na poučky, že po pohybu se už nesmí jíst. Nechejte organismus zhruba 30 - 45 minut odpočinout a poté si dopřejte dobře stravitelné bílkoviny. Třeba zeleninový salát s rybou, případně plátkem libového masa.

Jezte po třech až čtyřech hodinách

Jen pravidelný pohyb, sport metabolismus nezrychlí. Místo hladovění přejděte na pravidelnou stravu. Dodržte minimálně tři jídla denně, a když bude třeba, dejte si mezi nimi i malé svačinky. Pokud byste měli dlouhodobě hlad, tělo začne šetřit energii na zlé časy, zpomalí spalování přijatých tuků, cukru a dalších látek. Přemění je a schová ve formě tukových polštářků. Co kdybyste se opět rozhodli, že mu jídlo nedáte? Pokud budete jíst pravidelně, za několik týdnů, v extrémnějších případech i měsíců, si tělo zvykne a metabolismus přizpůsobí příjmu potravy.

Ale pozor! Nezaměňujte pravidelné jedení za jedení neustálé a za přejídání se. Porce by měly být menší. Na internetu nebo třeba i v lékárně můžete najít pilulky, které slibují že váš metabolismus několikrát zrychlí. Stačí si zobnout prášku, který obsahuje často kofein, carnitin a jiné látky... Většina výrobců vás však také nezapomene upozornit, abyste " k dosažení nejlepších výsledků kombinovali přípravky s intenzivním cvičením, pohybem a výživovým programem".

Metabolismus si můžete nechat změřit

Jak zjistit, že právě váš metabolismus nefunguje správně? Prvním příznakem budou kila navíc, která se drží jako klíště. Jestliže jste přesvědčeni, že děláte vše správně, pak vyhledejte odbornou pomoc. Lékaři( ! ) jsou schopni váš bazální metabolismus změřit. Používá se metoda založená na spotřebě kyslíku. Pacient si jen lehne a vydechuje do speciální masky. Díky spotřebě kyslíku zjistí, jak je metabolismus rychlý. Ovšem pro většinu lidí je takové měření zbytečné, jelikož doporučení je skoro vždy stejné - méně jíst (ale pravidelně, viz. výše uvedený text) a více se hýbat. Lidé se zkrátka málo hýbou a ve stravování dělají základní chyby.

S přibývajícím věkem jezte více bílkovin

Pokud jste až dosud moc nedbali na zdravý životní styl, s postupujícím věkem byste měli upřít svoji pozornost na složení svého jídelníčku a přiměřenou tělesnou aktivitu.

  • V jídelníčku se zaměřte na zvýšení příjmu mléčných výrobků (ideálně polotučné mléko, zakysané mléčné výrobky, sýry nejlépe přírodní - typu Cottage, žervé a tvrdé sýry do 30% tuku v sušině, velmi vhodný je tvaroh) .
  • Mléčné výrobky jsou výborným zdrojem bílkovin, které jsou potřeba nejen jako "potrava pro svaly ", ale zajistí i výkonnost.
  • Dalším bodem je snížení příjmu tuků, zejména živočišného původu, a jejich nahrazení rostlinnými tuky. Ale pozor, z hlediska obsahu energie mezi rostlinným a živočišným tukem není rozdíl.
  • V rámci úpravy stravovacích zvyklostí zvyšte příjem zeleniny, ovoce (zde ale opatrně, nejezte více než 3 kusy ovoce denně, mohli byste začít nabírat na hmotnosti) a luštěnin.
  • Z masa upřednostňujte libové maso, a co nejvíce zařazujte ryby. Uděláte mnoho nejen pro své cévy, ale na své si přijde i mozek a imunitní systém.
  • Nezapomeňte ani na dostatečné množství tekutin a vlákniny, abyste se vyhnuli problémům s trávením, které se také s přibývajícím věkem často objevují.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)