Po Vánocích a Silvestru se hodí detox…

10.01.2020

Začátek roku je čas předsevzetí a pro mnohé z nás také období detoxikačních kúr. Ano, povánoční období je pro zimní detox jako stvořené. Většinou jsme všech po svátečních dobrotách bez energie, je nám těžko, "okamžitě" chytneme jakoukoliv virózu a tak je na místě své tělo pročistit a odlehčit.

Detoxikaci je vhodné si naordinovat, když se cítíme vyčerpaní, unavení, špatně spíme, jsme často nachlazení či nabrali jsme několik kilogramů navíc. Toto jsou signály, že se v našem těle nahromadily škodlivé látky, organismus je přetížený a nestíhá se sám čistit.

Detoxikace : Co funguje a do čeho se raději nepouštět?

Čištění organismu se stalo módou, doporučuje se hlavně v zimě a na jaře. Je samozřejmé, že toto se týká zdravého jedince! Gastroenterologové tvrdí, že i když se škodlivé látky z ovzduší dostanou, jejich koncentrace je tak nízká, že není absolutně možné zhodnotit stav před a po prodělání těchto kúr.

Bez vlákniny to nejde.

Za nejběžnější způsob očisty střev, kde se často škodliviny ukládají, se považují kysané mléčné výrobky (acidofilní mléko, podmáslí, jogurt, nápoje z něj, zakysaná smetana, apod. ). Jenže jiné výzkumy, nezávislé, prokázaly, že při běžné konzumaci mají tyto produkty "malý" efekt. Háček je v tom, že některé kmeny mléčných baktérií, například Lactobacillus casei , Bifidobacterium longum, potřebují k účinnosti dostatek vlákniny. Bez ní jsou doslova " na nic ", a to většina z nás pochopitelně neví.

Kontroverzní dlouhé půsty.

Velké změny ve stravovacím režimu i denním rytmu jsou pro tělo velkou zátěží. Propagátoři argumentují, že naši předkové jej z náboženských důvodů drželi běžně. Ti ale žili jinak, tvrdě pracovali, předně venku, jedli zdravě a střídmě (pohanku, luštěniny, červenou řepu, kysané zelí ...) . Navíc se nejednalo o půsty, kdy by jen pili, ale o bezmasá období. A to pro ně nebyl problém, protože maso jedli jen v neděli a ve svátek.

Když dnes někdo náhle přejde z obvykle "nezdravé" stravy na "hladovku", jen si ublíží.

Zkuste jednodenní půst.

Dle gastroenterologů má smysl jednodenní půst. A můžete ho zařazovat dlouhodobě, opakovaně, v pravidelné dny. Při tomto není třeba pít jen vodu, ale můžete konzumovat i ovocné šťávy, lze si dát čirý zeleninový vývar nebo slepičí. Účelem je, aby si střeva, kterými tekutina jen projde (bez nutnosti zpracování) , odpočinula. Rozumný detox je pro tělo prospěšný, protože toxické látky významně oslabují imunitní systém.

Naše tělo má sice určitou samoočistnou tendenci, ta ale většinou nestačí. Jendou z nejšetrnější cestou jsou bylinky, kterými můžete posílit konkrétní vylučovací orgány - játra, ledviny, střeva, protože ty se musí celý život prát se škodlivými látkami.

Které byliny nám v našem úsilí pomohou?

Ostropestřec mariánský - má dominantní postavení mezi detoxikačními bylinkami díky léčivým účinkům na játra.

Česnek medvědí - působí celkově detoxikačně , močopudně , podporuje trávení , také má pozitivní vliv na krvetvorbu , detoxikuje střeva .

Kopřiva dvoudomá - zejména působí močopudně , čistí organismus od kyseliny močové a povzbuzuje činnost ledvin.

Pampeliška lékařská - kromě pročištění se užívá při zánětech močových cest a ledvin , podporuje funkci žlučníku a jater.

Vřes obecný - pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené toxiny z těla , působí příznivě na látkovou výměnu .

Lopuch větší - kořen má jedinečné účinky , podporuje látkovou výměnu , trávení a zažívání .

Rdesno ptačí nebo také truskavec ptačí - působí jako silný detoxikant jater.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)