Léto je ideální čas na sport…

14.06.2021

Léto, sluníčko a dovolené, to ke sportování venku přímo vybízí. Je však na místě věnovat pozornost přípravě ... 

Vyhněte se přímým slunečním paprskům 

Pravidlo vyhnout se pobytu na přímém slunci kolem poledních hodin platí nejen pro opalování, ale především pro sportování. Slunce je totiž v tomto čase nejintenzivnější, hrozí tak vyšší riziko dehydratace a úrazů, které jsou s ní spojené. Pokud je to možné, provozujte sport raději ve stínu. Nebo si na pohybové aktivity vyhraďte prostor ráno nebo podvečer. Kromě výše zmíněného je zde také vyšší riziko spálení. Proto se před případným pobytem na slunci nezapomeňte namazat krémem s vyšším SPF faktorem a hlavu si chraňte pokrývkou. 

 Dodržujte pitný režim 

Během fyzické aktivity spotřebovává naše tělo tekutiny mnohem rychleji, než když jsme v klidu a v horkém letním počasí je to ještě mnohem výraznější. Pijte dostatečně před, během i po sportování. Snažte se přijímat tekutiny bez cukru. Ideální je voda nebo neperlivá minerálka. Mimo tekutin je dobré přijímat dostatečné množství minerálů, abychom doplnili jejich ztrátu. 

 Vnímejte své tělo (můj "oblíbeny slogan") 

V létě snad více než kdy jindy platí, že máme naslouchat svému tělu. Nepřeceňujte své síly, pokud se dnes na váš obvyklý 5 kilometrový běh necítíte, zvolte raději kratší trasu nebo vyběhněte následující den. Během letního sportování se u vás také mohou objevit nejrůznější potíže způsobené horkem jako je slabost, bolest hlavy, závrať, svalové křeče, nevolnost či zvracení. Jestliže se u vás něco z výše uvedeného objeví, jděte si raději odpočinout do stínu. Napijte se a opláchněte obličej studenou vodou. Naše tělo nám dobře radí, stačí jej vnímat a respektovat. 

 Vhodně se oblečte 

Noste lehké a prodyšné, nejlépe funkční prádlo, které dobře odvádí pot směrem od těla a umožňuje snadnější ochlazování. Raději se vyhněte tmavým barvám, které více přitahují sluneční paprsky. Hlavu nejlépe ochrání šátek, klobouk nebo čepice. Důležitý je však také vhodný materiál. 

Pozor na klimatizaci 

Ať už ve fitku, kanceláři, obchodním centru nebo autě, velké změna teplot mezi venkovním a vnitřním prostředím nejsou pro tělo prospěšné a můžete to odnést třeba angínou. Raději navštěvujte prostředí s přirozenou ventilací nebo změnu jednotlivých prostředí provádějte postupně. 

 Který z letních sportů si vybrat? Máte problém s klouby, nadváhou, chcete vyrýsovat svaly nebo zhubnout ? 

  • Tenis: pro zlepšení kondice Potřebujete-li posílit svaly na rukou a nohou, bude pro vás ideální letní volbou tenis. Při něm za hodinu spálíte 350 až 570 kalorií (podle intenzity zátěže), zároveň si zlepšíte i prostorovou orientaci, souhru oka-ruky, zrychlíte reakce, zvětší se vaše síla, zlepšíte si koordinaci, flexibilitu kloubů a zvýšíte svou rychlost. Tenis ocení i ti, kteří potřebují zlepšit kardiovaskulární zdraví či zvětšit sílu svalů . Na druhou stranu je tenis relativně náročný na techniku a správnou hru. Vyplatí se vám tedy rozhodně investovat alespoň v počátečním stádiu do trenéra , který dohlédne na to, abyste příliš nezatěžovali klouby a nepřivodili si zbytečné zranění. Tenis není vhodný pro obézní a pro osoby , které mají problémy s klouby.
  • Cyklistika: varianta pro obézní nebo osoby s problémovými klouby Co může být v létě jednoduššího , než vytáhnout kolo a projet se, kdykoli máte volnou chvilku? Cyklistika je levným, časově flexibilním na rekreační úrovni nenáročným sportem, který nezatěžuje klouby a mohou se mu proto věnovat například i obézní jedinci . Na druhou stranu nemůžete od rekreační jízdy na kole očekávat, že posílíte kompletně všechny svaly a rapidně si zlepšíte kondici. Přirozeně nejvíce posílíte svaly na nohou , zatímco svaly na rukou, hrudníku a břiše budou poněkud zahálet ( ideální je proto například kombinace cyklistiky s plaváním, při němž posílíte svaly trupu a rukou). Za hodinu spálíte 300 až 800 kalorií, podle výkonu ,který při jízdě na kole podáte . 
  • Plavání: vyrýsování postavy Protože plavete ve vodě, která ej chladnější než teplota těla, má organismus tendenci "uchovávat " si tukové zásoby. Na druhou stranu je plavání (při správné technice plaveckých stylů) ideální na formování postavy a zapojení všech svalových skupin. Posilujete svaly zad, břicha, hýždí, hrudníku i nohou . Kromě toho posílíte i svaly na vnitřní straně stehen , jejichž posilování je jinak problematické . Při plavání si však dávejte pozor na polohu , držení hlavy . Klasickou chybou , kterou začátečníci dělají , je styl s hlavou nad hladinou , kdy se neúměrně přetěžuje krční páteř.
  • Plážový volejbal Kromě zábavy vám plážový volejbal dodá bonus v podobě velkého spalování kalorií (za hodinu této aktivity spálíte 500 až 700 kalorií ). Jelikož se pohybujete po nestabilním povrchu, po písku, zapojujete do hry plosky nohou, které se neustále musí přizpůsobovat nerovnému povrchu. Zpočátku vás mohou po hře bolet chodidla, která jsou zvyklá na oporu poskytovanou pevnými botami . Právě proto je tento sport pro klenbu chodidel velmi zdravý a prospěšný. Při hře posilujete všechny hlavní svalové skupiny paží, nohou, hrudníku i břicha. Písek tlumí otřesy způsobené dopady, tudíž je plážový volejbal mnohem šetrnější ke kloubům než volejbal klasický. 
  • Zábavné dovolenkové aktivity Pokud se věnujete typickým prázdninovým aktivitám a libujete si, jak zhubnete a posílíte svaly, musím vás zklamat . Hodinou šnorchlování spálíte zhruba 350 kalorií, házením frisbee přibližně 250 kalorií. Podobně na tom budete s kalorickým výdejem u surfování či vodního lyžování. Pokud byste se těmto činnostem věnovali denně , mohli byste o jejich vlivu ba svou postavu uvažovat. Při prázdninové frekvenci jsou příliš málo intenzivní na to, abyste od nich mohli očekávat výrazné zvýšení kondice.

Zpevnit postavu a rozpohybovat se, kdy jindy než v létě ? Sváteční sportovci by se měli držet několika pravidel, aby byl sport radost, a ne " mučení". 

Záda, nejslabší místo 

Nemáte-li s pravidelným sportováním zkušenost, jako první místo na těle to většinou odnese některá část zad. Pokud si nechcete letním sportováním zadělat na problémy se zády, měli byste se jim náležitě věnovat. Rozcvičení a protažení je nutnost . Dejte si pozor na to, jakou bolestí trpíte. Pokud bolestem předcházel traumatický moment, jestli trvají déle než dva týdny nebo pokud se zhoršují, je vhodné navštívit lékaře.

Začněte pozvolna

Jestli trpíte na nějaké bolesti nebo jestli nejste v kondici, je nutné se cvičením začít velmi opatrně. Nejlépe bude poradit se s odborníkem, lékařem či fyzioterapeutem, který typ sportu by byl právě pro vás ten nejvhodnější. Když vás nic nebolí, ale se sportem začínáte, chce to pozvolný nástup. Dobré je se naučit dýchat, bez správného dýchání tělo nedostane vše, co mu pohyb nabízí. Také není od věci využít pro první hodiny služeb trenéra. Ten vám ukáže, jak nejlépe využít energie, ale také kde jsou vaše slabá místa. Trenér se vyplatí například v posilovně, ale i pro běžecké začátečníky, plavce ...

Nepodceňujte odpočinek 

Svaly ,které nikdy předtím nebyly namáhané, potřebují relax. Aby mělo sportování blahodárné účinky, je nutné nepodceňovat odpočinek. Například u běhu začněte na frekvenci dvakrát týdně, dokonce i po plavání je nutný oddech. Jestliže jste se rozhodli sportovat, abyste zatočili s kily navíc, nečekejte, že zhubnete jen sportem. Nutné je upravit i stravování. V létě trávení nefunguje tak dobře jako třeba v zimě a proto je dobré veškeré pohybové aktivity spojit se zdravějším jídelníčkem, bohatým na ovoce a zeleninu. Nezapomínejte na pitný režim. 

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)