Jak se dostat po Vánocích zpět do kondice?

20.01.2023

Vánoce jsou každoroční zatěžkávací zkouškou pro naše zažívání. Zůstal vám po Vánocích podrážděný žaludek, pálení žáhy, zácpa, nechutenství či jiné podobné potíže? Prevencí může být jedině střídmost. 

 Ale kdo se o Vánocích udrží? 

Pokud jste si o Vánocích dopřávali stejně jako obvykle o těchto svátcích, je třeba si naordinovat krátkodobou "dietu" a pročistit tak tělo od přebytečných cukrů, tuků a dalších škodlivin. Jedině tak vrátíte své zažívání do původního stavu. 

 Pálení žáhy a průjem - po čem se obvykle dostaví?

Pálení žáhy je častým jevem po popíjení alkoholu, především bílého suchého vína, ale i kávy. Dalším důvodem jsou pak tučná jídla a spousta sladkostí, nepřeberné množství cukroví a čokolády. K těmto nepříjemným stavům přispívají svou měrou i citrusy. K okamžité úlevě může pomoci napít se vlažné vody a položit se do takové polohy, kdy je horní část těla výše než ta dolní. Dalším následkem vánočních hostin může být průjem. Tělo se tímto způsobem krátkodobě zbavuje škodlivin. Postačí "dieta", dostatek vhodných tekutin, jako jsou minerálky (bez bublin) či neslazený čaj . 

 Zácpa, nadýmání - co s tím? 

Zácpa může mít mnoho příčin a vedou k ní i dlouhodobější vlivy, po Vánocích je však zpravidla důsledkem špatného stravování, nedostatku pohybu a stresu , kterému jsme vystaveni ve zvýšené míře. Jako přírodní projímadlo pro první pomoc by mohl stačit švestkový kompot, salát z kysaného zelí, vývar z lněného semínka nebo sklenice osolené vlažné vody nalačno. Jindy například hned po novoroční čočce na kyselo, můžete mít naopak problém s nadýmáním. Zkuste se tohoto zbavit pomocí přírodních jogurtů, acidofilního mléka nebo kefíru. Na podrážděný žaludek vyzkoušejte zázvorový čaj s medem, lehký kuřecí vývar nebo jen povařenou zeleninu.

Sváteční dny jsou za námi, tentokrát ale prožité spíše komorně v domácím prostředí a s minimem návštěv. Odlehčete na pár dní svůj jídelníček. Uděláte tak něco pro svou postavu i pro unavené trávení. Co zařadit do lehkého jídelníčku? 

Nepřítel je cukr, mouka a alkohol. Dejte si pauzu od sladkostí . Klasické cukroví plné bílého cukru trávení zatěžuje a postará se o nějaké to kilo navíc. Pokud jste momentálně přeplnění těžkými jídly a cukrovím , je nutné zkusit pár dní určité potraviny vynechat a jiné naopak zařadit. Nemůžete-li být bez sladké chuti, dejte si ovoce nebo lžičku medu. Vynechejte maso, zejména to tučnější. Zkuste rybu nebo vývar z kostí. Mouky bylo také jistě dost , proto bílé pečivo a výrobky z bílé mouky vynechejte. Chcete-li svůj jídelníček ještě více odlehčit, odpočiňte si i od lepkových potravin, vyměňte je za pohanku, tmavou rýži, guinou nebo jáhly. Během svátků zapomínáme na dostatečný příjem vlákniny, proto jezte celozrnné výrobky a co nejvíce zeleniny. Vašemu trávení pomohou fermentované potraviny, např. kysané zelí, jiná kvašená zelenina či zakysané neochucené mléčné výrobky. Dodržujte pitný režim, složený nejlépe z neperlivé vody, ovocných a zeleninových šťáv a z čajů. 

Příklad stravovacího plánu 5 odlehčených dnů: 

1.den: 

  • Snídaně - jáhlová kaše s ovocem a semínky, čaj 
  • Svačina - banán , voda s citronem 
  • Oběd - losos na bylinkách, pečený brambor, voda 
  • Svačina - žitný chléb s domácí zeleninovou pomazánkou, čaj 
  • Večeře - teplý luštěninový salát s různými druhy zeleniny, bylinkový čaj či voda 

2.den: 

  • Snídaně - bílý jogurt s ovesnými vločkami a ořechy, zelený čaj 
  • Svačina - jablko a pomeranč , voda s citronem 
  • Oběd - rizoto z celozrnné rýže, se zeleninou (paprika, cibule, mrkev ), voda s citronem 
  • Svačina - zeleninové smoothie 
  • Večeře - pečená treska s vařeným bramborem, kvašená zelenina, čaj / voda 

3.den: 

  • Snídaně - celozrnné pečivo, humus, zelený čaj / vlažná voda s citronem 
  • Svačina - neochucený kefír, voda 
  •  Oběd - zapečené brambory se zeleninou a vejcem, voda 
  • Svačina - sójový jogurt s ořechy a nastrouhanou hořkou čokoládou, čaj/ voda 
  •  Večeře - domácí slaný koláč, tzv. guiche s kysaným zelím, bylinkový čaj / voda 

4.den: 

  • Snídaně - míchaná vejce se zeleninou, celozrnné pečivo, zelený čaj/vlažná voda s citronem 
  • Svačina - banán či jiné ovoce, voda 
  • Oběd - domácí pizza se zeleninou a kuřecím masem/ šunkou, voda s citronem 
  • Svačina - hrst nesolených a nepražených ořechů, jablko, čaj / voda 
  •  Večeře - pohankové rizoto a zelný salát, čaj / voda 

5.den: 

  • Snídaně - rýžová / ovesná kaše s ovocem a semínky, zelený čaj 
  • Svačina - ovocné smoothie 
  • Oběd - celozrnné těstoviny s rajčatovou omáčkou, s bylinkami, piniovými oříšky, kuřecím či krůtím masem, voda s citronem 
  • Svačina - paprika, okurka, rajče, čaj / voda s citronem 
  • Večeře - zeleninový vývar, tuňák ve vlastní šťávě zamíchaný do zeleninového salátu, čaj / voda 

Jednotlivé chody můžete kombinovat podle chuti a aktuálních domácích zásob. Také dle aktuálního zdravotního stavu! Veškeré suroviny jsou běžně dostupné a příprava výše uvedených jídel vám zabere jen pár minut. Jídelníček si můžete různě upravit nebo se jím inspirovat. Ve vašem odlehčovacím jídelníčku by mělo být dostatek upravené zeleniny, ovoce, celozrnných produktů, luštěnin a nezapomeňte na kvašené potraviny. Jezte menší porce, nepřejídejte se a dostatečně pijte. Po pár dnech se budete cítit podstatně lehčeji a vaše trávení vám poděkuje. 

Pohyb jako přirozená součást života 

Naši předkové vnímali pohyb jako přirozenou součást života, proto netrpěli nadváhou ani obezitou. V pohybu byli v podstatě celý den a mnohdy se zastavili až večer, kdy společně usedli ke stolu a povídali si. Abychom se jimi mohli inspirovat, musíme začít od vlastních dolních končetin, musíme začít brát vlastní nohy jako dopravní prostředek. Zapojme je více do činností, které dnes a denně vykonáváme. Spoléhejme se na ně více než na automobily, hromadnou dopravu, výtahy či eskalátory. Kam to jde, dojděme po svých. A nepolevujme, protože nohy byly stvořeny pro pohyb, tak jim jejich přirozenost vraťme. 

Přejděme k samotnému pohybu - pokusme se přestat na něj nahlížet jako na nutné zlo, jako na něco, na co si musíme denně chtě nechtě vyčlenit čas. Neomezujme se pouze na stanovené časy, kdy máme online lekci, kdy si jdeme zaběhat nebo se projet na kole. I během pracovního dne každých 45 minut vstaňme, projděme se po místnosti, protáhněme se. Vzpomeňme si na babičky, které neustále něco uklízely a řiďme se jimi - tu pokliďme ono, tu tamto, vysajme, vytřeme, uvařme, zajděme do obchodu, vraťme se a chvilku si odpočiňme, utřeme prach, zalejme kytky ... Hledejme si důvody, proč se hýbat, i kdyby to měly být domácí práce, které se stejně udělat musí. Když na ně budeme nahlížet jako na možnost se rozhýbat, bude se nám do nich chtít o poznání více ...

 Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)