Fitness pro začátečníky krok za krokem
Začínáte cvičit a chcete to už od začátku dělat dobře? Rádi byste začali cvičit, ale nevíte, jak na to a máte strach z neznámého? Nebojte, fitness s trochou přípravy zvládne každý. Stačí správné informace, pravidelnost a kuráž.
Jako u všeho totiž platí, že nejhorší je začít. Fitness pro začátečníky může být velká neznámá, proto je třeba vědět, jak na to. Není od věci se dozvědět, co dělat ve fitku poprvé a čemu se raději vyhnout. Jako fitness si většinou představíme cvičení na strojích či s činkami.
Pod tímto pojmem se toho ale skrývá mnohem více. Je to zdravý životní styl. Kromě zlepšování fyzické kondice se klade důraz na kvalitnější stravování a lepší zdraví. Nejde o to, jen lépe vypadat, ale především se i lépe cítit. Fitness snižuje riziko srdečních chorob, pomáhá lidem s artritidou a ulevuje při depresích. Pokud plánujete začít, nemusíme okamžitě zavádět drastické změny. Dlouhými hodinami strávenými ve fitku a týráním se hlady bychom si jen ublížili. Fitness pro začátečníky obnáší především odhodlání a vytrvalost.
Dobré cviky
Pokud budete cvičit alespoň 40 minut každé tři dny v týdnu, časem uvidíte změny. Začněte raději pomaleji a pozvolna. Hlavní je zvolit dobré cviky. Například břišní svalstvo se skládá hned z několika typů svalů (horní, dolní přímý břišní sval, hluboké břišní svaly), proto potřebujeme několik různých cviků. Ideální je cviky střídat. Současně s těmito je nutné posilovat i svalstvo zádové.
Abychom si byli jistí, že cviky děláme opravdu správně, je dobré se poradit s osobním trenérem. Velkou roli hraje náš srdeční tep. Zvýšením srdeční aktivity se cvičení stává účinnějším.
Správné dýchání
Je důležité, aby fitness pro začátečníky nebylo nepříjemné. Vybereme si cvičení, aktivity, které nás baví a budeme se na ně těšit. Vyzkoušet můžete například TRX, Flowin, kruhový trénink, jogu, pilates... Důležité je správné dýchání. Když se sval stahuje, vydechujme, když se uvolňuje, nadechujme.
Nepodceňujme příjem tekutin. Pomůže nám k lepším výsledkům. Ideální je čistá voda. Usměvaví lektoři, trenéři, nás nemusí trápit. I oni se do své kondičky museli dopracovat. Zpočátku nám spousta cviků příliš nepůjde, svalstvo se musí nejprve posílit. Časem uvidíme, že nám vše půjde snáz. Aby bylo cvičení opravdu účinné, upravte si jídelníček. To je nejdůležitější!
Překonejte strach
Obecně stačí, když se vyhneme přepalovaným tukům a dalším ryze nezdravým jídlům. Do jídelníčku zařadíme více zeleniny a ovoce. Není to jen kvůli redukci váhy. Obsahují cenné vitamíny a minerály, které naše tělo potřebuje.
Důležitý je i příjem bílkovin. I s tímto by Vám měl poradit osobní trenér, nebo výživový poradce. Každý, kdo byl poprvé ve fitku, se cítil nesvůj. Nemusíme se proto bát. Tam, kde začínáme my, začínal každý. Před každým cvičením je potřeba svůj organismus rozehřát. Tělo připravíme na fyzickou námahu na rotopedu, orbitrecu nebo na běhacím pásu... Poté se opatrně, ale důkladně protáhněme. V opačném případě bychom si mohli příkladně tzv. natáhnout sval. Fitness se dělí na dvě části. První je takzvané kardio. Při tomto se zahřívá organismus, zvyšuje tepová frekvence a spalují se tuky i sacharidy. Mezi takové aktivity patří například rotoped, běhací pás (běh, rychlá chůze), orbitrec, step stupínek... Druhou částí je posilování, ale to nejen na posilovacích strojích či posilování s činkami. Při té si zlepšujeme a tvarujeme svalstvo.
Ptejte se
Abychom si neublížili, je důležité vědět, jak který stroj funguje, jak si jej nastavit a jak se správně používá. Nebojme se o pomoc požádat zaměstnance fitka či oslovit trenéra. Rádi nám pomohou a my si neublížíme. Méně je někdy více. Proto se zbytečně nepřetěžujme, předně na začátku. Mohli bychom si přivodit úraz. Oslovíme-li vystudovaného trenéra, měl by provést vstupní diagnostiku a vyhodnotit, na co bychom se měli zaměřit (zkrácené, přetěžované či ochablé svaly), měl by se zeptat na aktuální zdravotní stav, poúrazové stavy, zjistit tělesnou dysbalanci, apod...
Pozor na zdravotní problémy
Po tréninku si svaly vystrečujte a hluboce u toho dýchejte.
Nebudete mít následující den
ztuhlé (bolavé svaly).
Pohyb je určitě zdravý. Měli
bychom znát náš zdravotní stav
a možnosti. Pokud nás trápí
nějaké zdravotní komplikace,
zkonzultujme s lékařem, jaký
pohyb, cvičení jsou pro nás
vhodné.
Co by se vám mohlo líbit?
Hledáte cvičení, které vás osloví? Určitě si vyberete, nabídka fitcenter je opravdu široká. Nabízíme tři nejoblíbenější.
Kruhový trénink
cvičení, při kterém jedinec
nebo celá skupina cvičí různé
svalové partie. Trenér určí skupinu cviků na procvičení partií
celého těla a poté se jednotlivé
cviky provádějí v rychlém sledu
za sebou.
Tento trénink je motivující,
intenzivní a efektivní cvičení,
které zahrnuje prvky kardiovaskulárního a silového cvičení
zároveň.
Posiluje svaly, zpevňuje tělo,
zrychluje metabolismus, spaluje tuky a pomáhá snižovat váhu.
Během tréninku se "v kruhu"
přesouváte z jednoho stanoviště na druhé. Jedná se o vynikající prostředek ke zpevnění těla,
zlepšení fyzické kondice a k
redukci hmotnosti.
Trénink není určen pro budování masivní svalové hmoty, a proto se hodí všem, kteří chtějí spojit příjemné s užitečným. Jedná se o cvičení, které je efektivní, které spaluje už po několika návštěvách a zároveň je příznivé i pro naši srdeční funkci. Tím, že při kruhovém tréninku zapojujete všechny svaly těla, spalujete poměrně dost kalorií. Hodnota spálených kalorií se však může u lidí - cvičenců měnit. Záleží na vašem cvičebním nasazení.
Flowin
tréninkový koncept ze Švédska. Byl vyvinut fyzioterapeuty speciálně pro desetibojaře, kteří pro všechny disciplíny svého sportu potřebují plně funkční svaly, a to především ty, které nejsou vidět. Jedná se o tzv. hluboký stabilizační systém těla - svaly břicha, zad, bránice a svaly dna pánevního. Tyto svaly jsou důležité pro správné držení těla, při každém pohybu by se měly zapojovat jako první proto, aby nevhodný pohyb nepoškodil nějaký sval či kloub.
Flowin se cvičí na desce, ke
které jsou podložky pod kolena,
nohy (chodidla) a ruce (dlaně či
předloktí). Skluzem po podložce, ať už nohou nebo rukou, se
vždy zapojí i střed těla. Každý
posiluje vahou vlastního těla, a
tudíž si nemůže ublížit. Zároveň
se jedná o balanční cvičení, tělo
se musí snažit udržet rovnováhu, a proto zapojuje zmíněný
hluboký stabilizační systém.
TRX
total-body resistance exercise (= cviky pro zatížení celého těla) je nejžádanější fitness nářadí posledních let. Je neodmyslitelnou součástí každé funkční zóny v moderním fitness centru. Každé cvičení zapojí vaše tělesné jádro (tzv. "CORE") - mezi hlavní partie patří břišní oblast, záda, ABS, hrudník a pánev. Jádro umožňuje tělu stabilitu a flexibilitu. Bez ohledu na to, co děláte každý den, bude to mít vliv na vaše jádro - mytí auta, hra košíkové s dětmi, rekreační sport (golf, tenis atd.) nebo příprava na sportovní soutěže.
Silné a stabilní jádro je
důležité pro prevenci poranění. Při TRX tréninku procvičíte
svaly celého těla, zlepšíte práci kardiovaskulárního systému
a uvolníte přetěžované svalové
partie - používáte vlastní tělesnou hmotnost a gravitaci - při
cvičení ušetříte čas, který byste
normálně vynaložili na hledání
vhodného fitness stroje nebo
činky.
Renata Hanáková
(Autorka je osobní trenérkou)