Aktivní pohyb k našemu životu patří

24.02.2019

Pro své zdraví můžeme udělat "více než lékaři " Všichni dobře víme, že rozhodnutí, která děláme každý den, do velké míry rozhodují o stavu našeho zdraví, o nemocích, které proděláváme. Množství informací o zdraví, je sice ohromující a často i matoucí, někdy jsou tyto informace i protichůdné. Svůj život si můžeme,a měli bychom si, zorganizovat tak, že v něm bude více pohody a hlavně více zdraví. Největší problém je v tom, že jíme více něž je zdrávo (výrazná je spotřeba cukru, tuků a soli). 

Pohyb je základním projevem života. Umožňuje nám existenci, proto by nám měl být životně důležitou potřebou. Sehrává významnou roli v každém věku člověka. Funkce pohybu je tím přirozenější, čím je člověk mladší. S přibývajícím věkem je ovlivněn prostředím, podporována či tlumen nebo je dokonce nahrazován jinými "aktivitami" či náhražkami (např. počítač, televize). 

Proč bychom měly cvičit? Z důvodů: sedavého zaměstnání, bolesti zad, potíže s nadváhou, ochablé svalstvo, vadné držení těla, jednostranné zatížení kloubů a svalů. Ale také proto, abychom si udržely dobrou fyzickou a psychickou kondici do vysokého věku.. Pokud nemáte chuť a vytrvalost cvičit sami, nebo se obáváte, stydíte navštívit fitcentrum, oslovte osobního trenéra. profesionální trenér vám poradí, jaké cviky a jak je správně provádět, s ohledem na vaše "požadavky", zdravotní stav apod. 

Cvičit se dá i doma. Z mých zkušeností ale vím, že valná většina žen, po čase , od tohoto upustí. Raději si najde "důležitější práci" v domácnosti , nebo je unavená a ze cvičení není nic. Proto doporučuji, alespoň z počátku, aby si každá z nás našla takové cvičení, aktivní pohyb, který dané ženě bude vyhovovat a bude ji bavit. V neposlední řadě musíme být důsledné! Je stále více žen, které pochopily, že mají-li být vitální, krásné, spokojené, mají-li být profesně úspěšné, musí se věnovat sami sobě, nejen návštěvou u kadeřnice, kosmetičky apod., že aktivní pohyb k našemu životu patří! 

Jelikož jsme "jen lidé", volíme leckdy tu nejjednodušší cestu, jak zhubnout... Spolkneme"zázračnou" pilulku, začneme s nesmyslnou, jednostrannou, dietou. Hýbat se nám nechce, nebo nemáme , údajně, čas. 

Optimálním pohybem podněcujeme organismus k výraznější látkové přeměně (metabolismu), podporujeme srdeční činnost, zvyšujeme kapacitu plic, napomáháme odstraňovat toxické látky, naše tělo, aktivním pohybem, produkuje jakýsi "lidský opiát " - endorfin, který navozuje velice příjemný stav psychiky, přispívá k dobré náladě. 

Stále více lidí má velké problémy s páteří, ať s krční, hrudní nebo bederní částí . Tyto problémy pramení z chybného držení těla (plochá záda, ohnutá záda, hrudní kyfóza, bederní lordóza, skolióza, apod.). Leckdy opakovaně navštěvují rehabilitační centra , kde jim je doporučováno cvičit. Existuje několik cílených cviků , které nám od bolestí zad pomohou a které lze cvičit i doma, na zemi. 

Zkuste tento cvik: 

(plavání - protilehlá noha a paže), kterým posílíme zádové svalstvo, zapojíme břišní svaly, hýžďové svalstvo a svaly ramene. Zlepšíme koordinaci, rovnováhu a svalovou vytrvalost, dále pohyblivost kyčlí a ramen. 

Lehneme si na zem ,na břicho, neprohýbáme se v bederní části páteře, nezvedáme ramena, nenapínáme příliš lokty,, nevystrkujeme břicho a hrudník do podložky, nekolébáme se ze strany na stranu. Protáhneme nohy s chodidly v šíři boků a propneme špičky. Nadechneme se nosem do zadní a postranní části hrudního koše, vydechujeme ústy. Zapojíme břišní svaly, protáhneme pravou nohu a levou paži nad podložku.,Při pohybu končetin nahoru nádech, při pohybu končetin zpět na podložku, výdech. Toto opakujte , na každou ruku, 3 x 10 opakování, z počátku bude počet opakování pravděpodobně menší.

Renata Hanáková

(Autorka je osobní trenérkou)